Garsiau už bombas: į Palestiną ateina gyvos muzikos kultūra

Charlie Rishmawi

Lietuvos Žinios // 2016 gruodžio 3 d.

Karo išvargintoje Palestinoje muzika yra vienas retų džiaugsmo šaltinių. Vienintelį gyvos muzikos klubą Vakarų Krante, Betliejaus pašonėje, atidaręs muzikantas Charlie Rishmawi pasirūpina, kad ji skambėtų.

Palestinietiška muzika Lietuvoje menkai pažįstama, kaip ir palestiniečių situacija apskritai. Izraelio ir Palestinos konfliktas dažniausiai nušviečiamas pateikiant pilką statistiką: kiek raketų paleista, kiek aukų suskaičiuota.

Kuveite gimęs, Palestinoje užaugęs multiinstrumentalistas ir kompozitorius arabas krikščionis Rishmawi galėtų kalbėti apie tai. Jis turi ką papasakoti. Izraelio ir arabų karo metu jam su šeima reikėjo slėptis rūsyje, jų namo vandens talpykla buvo peršauta, kambarys sugriautas. Tarp kare žuvusiųjų yra muzikanto draugų, giminių, kolegų. „Daugelį kartų mano šeimai tiesiog pasisekė“, – sako brolį ir dvi seses turintis 30-metis.

Jis puikiai žino, kas yra karas. Tačiau mieliau kalba apie muziką, o ypač „Soul“ (liet. „siela“, arba soul, muzikos stilius), muzikos klubą, kurį šiemet atidarė tiesiog savo namuose Beit Sachūre (angliškai Beit Sahour), prie pat Betliejaus esančiame miestelyje.

Nėra taip, kad Palestinos situacija nerūpėtų Charlie. Priešingai. Bet kai taikos derybos nejuda į priekį, palestiniečiai ieško būdų, kaip gyventi dabartinėmis sąlygomis. Muzika yra vienas būdų suteikti žmonėms džiaugsmo.

Skaitykite toliau