4 nuostabūs dalykai apie Giedrių Kuprevičių, netilpę į laidą

Ikoninis debiutinio ARGO vinilo "Discophonia" viršelis.
Ikoninis debiutinio ARGO vinilo “Discophonia” viršelis.

Praėjusios savaitės PAKARTOT radijo laidai aplankiau kompozitorių Giedrių Kuprevičių. Jo 1979 m. Kaune įkurta grupė ARGO buvo pirmoji Lietuvoje ir vieną pirmųjų į Rytus nuo Berlyno, grojusi elektroninę muziką. Jų kompozicijos lig šiol skamba šviežiai, bet yra be reikalo primirštos. Norėjau jas priminti.

Apie tai, kaip ARGO nariai patys susikūrė pirmąjį sintezatorių. Kaip jų nemėgo vietos kritikai, bet mylėjo publika. Kaip jie tapo vakarietiškos muzikos simboliais tuometiniame Maskvos andergraunde. Kaip jiems leido uždėti tuos prasegtus džinsus ant albumo viršelio. Ir kodėl nereikia liūdėti, kad po 8-erių metų veiklos ARGO iširo. Čia yra laidos įrašas:

Baigus interviu šnekėjomės ilgai. Giedriui Kuprevičiui dabar 70-imt, bet jis yra vienas progresyviausių žmonių, kokius tekę sutikti. Čia yra keturi dalykai, kuriuos išsikalbėjome išjungus diktofoną ir kurie nusipelno atskiro straipsnio – ar bent jau blog’o įrašo:

1) Jis mato pasaulį plačiai. Artimiausiu metu planuoja surengti ekskursiją anūkui po skirtingų religijų Kauno bažnyčias, kad parodytų miesto įvairovę – “nes bijau, kad mokykla to jam neparodys.”

2) Jis eina koja kojon su technologijomis. Kuprevičius turėjo Macintosh, kai Lietuvoje jo dar neturėjo niekas. Atsiradus kompiuteriams ir internetui jis buvo bene pirmasis Lietuvoje, įsigijęs Cubase muzikos redagavimo programą – turėjo ir tebeturi legalią jos versiją, nes bendradarbiauja tiesiogiai su programos autoriais. Jo kišenėje dabar yra iPhone 6, o mėgstamiausias app’as – WFMU Radio. WFMU yra nepriklausomas amerikiečių radijas, kuriame laidas kuria skirtingi autoriai, pristatantys muziką, kuri į radijo stotis įprastai nepatenka – nuo laisvojo džiazo iki folk’o. “Klausau muziką per šį radiją, nes čia vis dar išgirstu kažką naujo.”

3) Jis neneigia šiuolaikinės elektroninės muzikos. Buvau įsitikinęs, kad Kuprevičius bus nusivylęs tuo, kas dabar atsitikę su elektronine muzika – bent jau “Elektronine šokių muzika”, arba EDM. Dėl to įjungiau jam David Guetta dainą. “Man patinka dinamika. Gera energija. Ir kompozicija įdomi. Girdžiu čia ir Yes ir Pink Floyd įtakas.”, – atsakė visiškai ramiai. Tada prasidėjo trankioji dainos dalis. “Ar jums neskaudu, kad muzikos žanras, į kurį jūs taip preciziškai žiūrėjote ARGO laikais dabar tapo tiesiog… šituo?”, – paklausiau mums girdint Guetta’os bangerį. “Ne, man įdomu to klausytis. Gali būti ir banalybės dainuojamos, bet kai daina kokybiškai įrašyta, jauti garso erdvę – tas mane visada žavi.”

4) Jam nekyla klausimas, ar padėti pabėgėliams. “Nesuprantu visų tų diskusijų, ar turime padėti nuo karo bėgantiems žmonėms. Žinoma, kad turime. Jei reikės, pats priimsiu žmogų į savo namus.” Tada įjungė naujausią savo kūrinį, dramatišką kompoziciją darbiniu pavadinimu “Syria”. Joje skamba iš Sirijos bėgančios mergaitės balso įrašas, transliuotas BBC. Kūrinio premjera numatyta naujausioje Kuprevičiaus rengiamoje LRT Klasikos radijo laidoje “Audiologai”.

Reto šviesumo žmogus. Kviečiu paklausyti daugiau ARGO muzikos.

Giedrius Kuprevičius, perfotografuota iš jo autobiografijos "Koncertas"
Giedrius Kuprevičius, perfotografuota iš jo autobiografijos “Koncertas”

P.S. tai buvo jau 16-oji PAKARTOT laida per LRT radiją. Nesidalinau kiekviena jų tinklalapyje, visko nebesuspėju. Bet visada laidas galima sekti LRT mediatekoje, PAKARTOT feisbuke arba prenumeruoti per iTunes. Arba klausyti gyvai šeštadieniais 12:10 val. ir sekmadieniais naktį 03:05 val. per LRT radiją.

Apie ką aš čia apskritai? Čia visi atsakymai. Gero klausymo!