Labas iš LRT radijo

Studija

Jei savaitgalį lankėte senelius ir pasivaideno, kad murmu per jų radijo imtuvą, galbūt tai buvo tiesa. Nuo lapkričio LRT radijo I-ojoje programoje rengiu laidą PAKARTOT apie šiuolaikinę lietuvišką muziką. Ji transliuojama šeštadieniais 12 val. po žinių, o kartojama sekmadieniais 3 val. nakties.

Tai yra didelis dalykas. Daug jaudinausi prieš jį pradėdamas ir tik dabar, kai viskas įsivažiavo, noriu pasipasakoti ir dalintis pirmaisiais įrašais.

Paaiškinsiu kodėl.

Visų pirma, nuostabu, kad laida orientuota į tai, kas Lietuvoje laikoma alternatyvia muzika.

Antra – savo esme tai yra analitinė laida, kurioje daugiau kalbamės nei klausome dainų. Kalbamės pakankamai specifiškai, bet kartu nenorėdami užmigdyti klausytojų. Kalbamės be patoso, be kreipimosi “jūs”, nebent mane ir pašnekovą skiria solidi amžiaus riba. Paprastai tokio tipo laidos skiriamos LRT Opus radijo stočiai, orientuotai į jaunus klausytojus. Bet PAKARTOT yra pirmojoje radijo programoje – toje pačioje, per kurią transliuojami Ryto garsai, Lietuvos diena ir kitos laidos, kurių fanas pats esu. Toje pačioje, kuri yra klausomiausia radijo stotis Lietuvoje – net jei gali atrodyti, kad jos klauso vien mūsų močiutės.

Turėti valandos pokalbį, pavyzdžiui, su Egle Sirvydyte ten, man atrodo, yra žingsnis į priekį.

Eglė studijoje. Jos kuprinei ruošiamas atskiras mikrofonas
Eglė studijoje. Jos kuprinei ruošiamas atskiras mikrofonas

O dėl ko jaudinuosi – dėl to, kad tas žingsnis būtų tvirtas. Kad galimybė turėti tokią laidą būtų išnaudota. Kad po trijų mėnesių nepasirodytų, kad šito klausytojams nereikia – verčiau toliau groti XX a. hitus, kas buvo daroma šiuo eterio laiku anksčiau.

Bet kol kas viskas einasi gerai.

Elle G, 30-ųjų suknelės - spintoje
Elle G. 30-ųjų suknelės – spintoje

Laidos nebūtų be Lietuvos atlikėjų asociacijos AGATA su kuria toliau bendradarbiauju. Jie laidą iniciavo, jie yra jos užnugaris. Ačiū jiems.

Laidos pavadinimas ne veltui toks – tai yra pamažu įsivažiavusio lietuviškos muzikos portalo pakartot.lt atšaka, apie kurio pradžią esu rašęs anksčiau. Portale galima klausytis beveik visos kada nors sukurtos lietuviškos muzikos – laidoje bandau pats suvokti ir klausantiems papasakoti, kodėl ši muzika tokia yra. Čia sudėjau platesnį laidos aprašymą, ten pat galima rasti ir visų laidų įrašus, jie nuolat bus atnaujinami.

Savo esme PAKARTOT laida yra labai arti Muzikos Spektro, kurį dvejus metus rengiau Žinių radijuje. Skirtumas tas, kad dalis PAKARTOT laidų bus istorinės, o eteryje neapsiribosiu vien jaunais atlikėjais, į kuriuos buvo orientuotas Spektras. Bet jų neužmiršiu – antraip muzikos žurnalistikoje visai nebūčiau. Tiesiog noris plėsti akiratį.

Kęstutis Ignatavičius, vienas pirmųjų Lietuvos roko muzikantų, dabar - Kauno rotušės ceremonmeisteris
Kęstutis Ignatavičius, vienas pirmųjų Lietuvos roko muzikantų, dabar – Kauno rotušės ceremonmeisteris

Žinių radijo irgi jokiu būdų neužmiršiu. Laida Man 20-keli lieka tinklelyje, noriu ją tęsti iki kol pačiam nebebus 20-keli. Ji transliuojama pirmadieniais 16:10 val per Žinių radiją, o vėliau įrašais dalinuosi savo FB sienoje, jie taip pat archyvuojami ir Žinių radijo tinklalapyje.

***

Užteks kalbų. Čia yra pirmieji PAKARTOT laidų įrašai:

Su Egle Sirvydyte – apie jos balsą, gyvenimą Kuršėnuose, koncertus, kurie įvyksta arba neįvyksta – net jei atrodo, kad dainos sudainuotos, akordai sugroti:

Su Elle G – apie svingo filmą Vokietijoje, koncertus socialinėse įstaigoje, išaugimą iš retro rūbų ir… pabaigą? Pasirodo taip:

Ir pirmoji istorinė – apie Lietuvos roko pradžią. Kalbėjausi su Kęstučiu Ignatavičiumi iš grupės Aitvarai ir Rūta Skudiene iš grupės Eglutės. Jie pradėjo groti 60-ųjų pabaigoje, scena tada buvo iš esmės kitokia. Laidą dėliojau kaip radijo pasakojimą, su daug to meto muzikos ir kultūrinio konteksto. Užtrukau daugiau nei savaitę, bet kas klausė, sako, buvo verta. Vertinti jums:

Jei turite savo muzikos, idėjų laidai, bet ko – rašykite man į pakartot@lrt.lt

O dabar iki susiklausymo rytoj. Rytojaus PAKARTOT bus su Girių dvasiomis.