Gėlių vaikai 2.0. / Garbanotas Bosistas – Above Us

Garbanotas Bosistas - Above Us virselis

Verslo Klasė // 2015 rugsėjis

Jei yra veiksmas, yra ir atoveiksmis. Kai visa muzika tapo skaitmenine, išpopuliarėjo vinilinės plokštelės. Kai užsidarėme į virtualias socialinių tinklų salas, atgimė hipiškos laisvės ir bendruomeniškumo idėjos. Ir buvo sukurtas toks įrašas kaip Garbanoto Bosisto debiutinis albumas Above Us.

Lai neapgauna pirmas įspūdis: Garbanotas Bosistas, nors ir tęsia „Kaip jie tai sugalvojo?“ lietuviškų grupių pavadinimų tradiciją (Lipnūs Macharadžos pirštai, 33% kiaulių pakeliui į Vatikaną, Svastikos Sukitės Greitai…), yra visiškai rimtas reikalas. Tai ne solinis bosine gitara grojančio vaikino projektas, o keturių muzikantų grupė. Jų bosistas ne (be) garbanotas. Ir jie yra viena svarbiausių jauno Lietuvos roko grupių šiandien. Tokio, kuris užaugo be pinigų, televizijos ir fonograminių koncertų, bet su laisve daryti ką nori, o ne ko tikimasi.

Išskirtinis mūsų laikmečio bruožas yra tas, kad laikas ir vieta nebetenka prasmės. Muzika sukasi nuolatiniame atgimusių stilių ir idėjų rate. Grupės tyčia siekia skambėti senamadiškai, nes romantizuota praeitis muzikantus įkvepia labiau nei moderni perspektyva nusipirkti naują iPhone’ą. Tai, kas kadaise kėlė kultūrines revoliucijas JAV ir Jungtinėje Karalystėje, gali būti interpretuota ir atgaivinta šiandienos Vilniuje – nes visa informacija tapo klaviatūra pasiekiama, tik rask laiko ją maigyti.

Garbanotas Bosistas rado. Jų kišenėse išmanieji telefonai, bet galvose – „Gėlėtos suknios“, „Rudens lapai“ ir kiti jų dainų pavadinimai. Užaugę su psichodelinėmis grupėmis, kaip Led Zeppelin ar Pink Floyd, jie atneša šį skambesį ir idėjas į XXI a. Lietuvą, lazerių ir greičiausio interneto šalį.

Ir, kas galėjo pagalvoti, žmonėms to reikėjo. Grupė geba surinkti pilną Loftą, didžiausią muzikos klubą Vilniuje – į mokamą savo koncertą. Net į jų organizuotą pikniką susirinko 1,5 tūkst. lankytojų – bent jau feisbuke. Sugroję bene visuose įmanomuose šalies festivaliuose ir koncertų erdvėse, kurios nėra Siemens arena, Garbanotas Bosistas jau kviečiami ir svetur: grupė apkeliavo festivalius Slovėnijoje ir Britanijoje, tarp jų ir Braitone vykstantį The Great Escape, didžiausią jaunų grupių festivalį Europoje. Buvo pirmieji iš Lietuvos ten pasirodę. Rugsėjo pabaigoje kita grupės stotelė bus svarbus Vokietijos festivalis Reeperbahn, kur jie atstovaus Lietuvai kartu su Alina Orlova.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=AOpoMWSo350[/youtube]

Tai įvyko, nes psichodelinio roko atgimimas nėra vien lietuviškas fenomenas. Tokios grupės kaip Tame Impala Australijoje ar Temples Jungtinėje Karalystėje ir daugybė kitų, kol kas silpniau sužibusių, taip pat semia inspiracijas iš 60-ųjų. Nes frazė Peace, Love, and Flower Power yra universali.

Garbanoto Bosisto Above Us yra reprezentatyvus šiuolaikinės psichodelikos albumas. Aštuoniose jo dainose sudėta ir senoji bliuzrokinė žanro mokykla ir naujoji, kurioje gitaras keičia sintezatoriai. Čia yra ir radijui beveik draugiškų dainų, ir iki aštuonių minučių užsitęsiančių, melancholiškų, bet nevarginančių instrumentinių kelionių. Dainų žodžiai – ir angliški, ir lietuviški, bet abu variantai skamba užtikrintai, nes prie mikrofono – grupės vokalistas Šarūnas Joneikis. Kas atsitiktų, jei Robert Plant būtų gimęs 40-ia metų vėliau ir ne Britanijoje, o Lietuvoje? Tuomet jis būtų didžiausias Šarūno konkurentas. Nors greičiau – bičiulis.

Įrašinėdami albumą Garbanotas Bosistas išvengė spąstų, į kuriuos patenka daugelis vietinių scenos kolegų: dainos jame skamba išraiškingai ir iš techninės, ne tik iš kūrybinės pusės. Muzikos įrašymas yra daugiau nei mygtuko record paspaudimas – tai atskiras mokslas, kur kiekvieną instrumentą gali įrašyti dešimtimis skirtingų būdų. Vilniuje, nedidelėje studijoje įrašytas Above Us turi savo limitus, pavyzdžiui, kalbant apie būgnų skambesį. Bet, svarbiausia, kad jis turi savitą garsą – skoningai senovišką, analoginį, primenantį gyvą koncertą. Tokį, kurį lengvai atpažinsi. Tokį, kokio ir siekta.

Lietuvoje hipių revoliucija dėl suprantamų priežasčių atėjo pavėlavusi ir nuslopinta. Tačiau tokios grupės kaip Garbanotas Bosistas atsiradimas nepriklausomoje Lietuvoje yra įrodymas, kad kiekviena to meto namų gamybos gitara, kiekvienas susidūrimas su milicija, kiekvienas prievarta nukirptas plaukas nuo galvos nebuvo be priežasties. Tai buvo kova. Bet jei to meto gėlių vaikai išgirs Above Us, jų veidus papuoš šilta, patyrusio žmogaus šypsena: kovoti buvo verta.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=0x97SRKhD2M[/youtube

Above Us @ Bandcamp
Above Us @ Spotify
Above Us @ Deezer

vk logo