Amžius – tik skaičius pase / Laura Marling – Short Movie

Laura Marling - Short Movie virselis

Verslo klasė // 2015 m. gegužė

„Ne pagal metus protingas“, – sakoma apie žmones, kurių galvoje sukasi mintys, niekaip nederančios su skaičiumi, įrašytu pase ar gimimo liudijime. Britų folk muzikos (lietuviškame kontekste tai yra „dainuojamoji poezija“, ne „Duokim garo“ folkloras) dainininkė ir dainų autorė Laura Marling yra viena tokių žmonių.

Ne todėl, kad būdama 25-erių ji jau yra išleidusi penkis albumus, kurių trys nominuoti Mercury Prize – svarbiausiam britų muzikos albumo apdovanojimui. Ir ne tik todėl, kad ji laimėjo geriausios britų dainininkės prizą svarbiausiuose šalies muzikos apdovanojimuose ir dar dukart buvo jam nominuota.

Didžiausią įspūdį daro tai, ką Marling albumuose išgirstame. Ji groja ir dainuoja su veteranišku tvirtumu ir išmintimi. Taip pat ir liūdesiu, kartais peraugančiu į pyktį, bet šie jausmai – kontroliuojami, priimami kaip gyvenimo neišvengiamybė, reikalingi tam, kad suprastum, kas yra džiaugsmas. Paprastai tokia vidinė ramybė pasiekiama pražilus ir išleidus vaikus į 10-ą klasę. Laura Marling tokia buvo jau 16-os, kai Britanija ją atrado dabar jau interneto kapinėse besiilsinčiame socialiniame tinkle MySpace.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=hqf7DxBAuSw[/youtube]

Tai neturėtų stebinti. Marling niekada nebuvo tipinis Anglijos vaikas. Priešingai hipiškam vienišo dainiaus, grojančio gitara už monetas įvaizdžiui, ji užaugo aristokratų šeimoje. Dainininkės giminė turi savo herbą, jos tėvas yra baronas. Ir melomanas – įkūrė įrašų studiją. Jo paskatinta Marling jau būdama šešerių išmoko groti gitara. Jos vaikystės dainos buvo tos, kurias kiti atranda tik po dešimtmečio, supratę, kad pasaulis yra daugiau nei parodo MTV. Marling užaugo mokydamasi iš Joni Mitchel ir kitų septintojo dešimtmečio muzikantų, kurie atverdavo širdį ir apdainuodavo socialines bėdas akomponuodami sau tik gitara. Tai, ką kuria Marling, yra šios, nemirštančios tradicijos tąsa, perkelta į mūsų laikus.

Tokių vunderkindų problema ta, kad vieną dieną jie perdega. Žinome apie vidutinio amžiaus krizę. Marling patyrė tai, ką galima pavadinti „ketvirčio amžiaus krize“. Pavargusi nuo Britanijos gatvių, dar vienos nelaimingos draugystės (jų pora su pasaulį banžomis sužavėjusios grupės Mumford & Sons lyderiu galėjo būti XXI a. folk muzikos legenda, deja) ir pradėjusi kvestionuoti viską, įskaitant norą kurti muziką, dainininkė išvyko į Los Andželą.

Ilgą laiką šiltnamio sąlygomis gyvenusi, niekada nesėkmės nepatyrusi, ja besirūpinančių muzikos industrijos žmonių apsupta mergina atsidūrė mieste, kuriame buvo visiškai viena, kur jos niekas nepažįsta. Tai išlaisvino. Antraip viskas galėjo būti daug liūdniau: Marling galbūt būtų dar vienas prarastas talentas, nuskendęs narkotikuose ir alkoholyje. „Baigusi mokyklą iškart pradėjau rengti koncertinius turus. Jautiesi, tarsi tavo vaikystė būtų amžina. Tokia būsena žmones gali išvesti iš proto – jie nežino, kaip gyventi realų gyvenimą“, – neseniai išsipasakojo ji viename retų interviu.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=5hnKz9rlna4[/youtube]

Los Andžele Marling gyvenimą pasitiko šimtu procentų: rengė savo koncertus nedideliuose klubuose, kur pati derinosi garsą, kalbėjosi su organizatoriais, susipažino su keisčiausiais žmonėmis. Pavyzdžiui, 60-mečiu šamanu, gyvenančiu gretimame miške. Jis nesijaudino dėl nieko. „Viskas juk tėra vienas trumpo metro filmas“, – pasakė.

Marling ši frazė įkvėpė taip, kad panaudojo ją kaip naujausio albumo pavadinimą. Kovą išleistas Short Movie yra brandžiausias ir įvairiausias albumas, kokį ji yra sukūrusi. Ir pirmasis, kuriame akustinę gitarą iškeitė į elektrinę. Kai kuriose dainose ji leidžia įsišėlti ir savo grupei, kuri anksčiau dažniausiai būdavo visai nereikalinga. Tad albumas – energingesnis. Bet jame vis dar nerasime džiaugsmo ar švelnumo. Marling tiesiog nėra iš tų mergaičių jautriu balsu, dainuojanti lopšines, nors jos išvaizda ir gali sukurti tokį pirmąjį įspūdį. Bet džiaugsmo ir nereikia. Jis ir taip skamba devyniose radijo stotyse iš dešimties, kiekvienoje reklamoje ir rūbų parduotuvėje. Marling pasaulis – kitas, bet dėl to ir būtinas.

Gyvenant Lietuvoje atverti duris į jį gali būti kiek sunkiau – folk muzikoje žodžiai yra pusė dainos, kartais svarbesnioji. Tačiau, tebūnie tai didžiausia klišė šio žurnalo puslapiuose, bet muzikos kalba yra universali. Šį vis deramai neprasidedantį pavasarį, Marling muzikos vėsumas bus artimas daugeliui – net ir tiems, kuriems 25-mečiai atrodo kaip dubstepo sugadinta, realaus pasaulio nepažinusių žmonių karta.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=SQA2Z9oDmgM[/youtube]

Short Movie @ Deezer
Short Movie @ Spotify

vk logo