Vakar dieną besivaikant / Noel Gallagher’s High Flying Birds – Chasing Yesterday

Verslo klasė // 2015 m. balandis

Yra muzikantų, kurių vidutinis darbas skamba geriau nei šimtų kitų stipriausias. Žiemai besibaigiant albumą Chasing Yesterday išleidęs britų roko ikona Noel Gallagher yra vienas jų.

Noel dainas esate girdėję, net jei jums atrodo kitaip. Jis vienas dviejų brolių, 90-ųjų pradžioje subūrusių Oasis – kultinę Jungtinės Karalystės roko grupę, pasaulyje išpopuliarinusią terminą „britpop“ (lai nesuklaidina pavadinimas – britiškas rokas dar nuo The Beatles laikų yra labai pop). Grupę, kuri britams vėl leido pasijusti pasaulio roko lyderiais, kai iš jų šį titulą buvo atėmęs vaikinas iš Sietlo riebaluotais plaukais Kurt Cobain su Nirvana. Grupę, kuri 10-okams nuo Mančesterio iki Pasvalio padovanojo sąrašą dainų, kurias gali sugroti prie laužo porą mėnesių pasimokęs brazdinti gitara ir vis tiek padaryti įspūdį klasės simpatijai. „Wonderwall“ – tik žinomiausia jų.

Oasis iširo prieš šešerius metus, bet broliai per daug priklausomi nuo muzikos, kad ją apleistų. Liam, labiau išprotėjęs iš dviejų, su likusiais grupės nariais subūrė grupę Beady Eye. Sekėsi ne kaip – abu grupės albumai buvo tik proga gerbėjams pasakyti, kad „nauja Liamo muzika yra įrodymas, jog reikia atkurti Oasis“. Pernai paskelbta, kad Beady Eye skirstosi.

Noel einasi geriau – jo suburtos Aukštai Skraidančių Paukščių (pilnas pavadinimas – Noel Gallagher’s High Flying Birds) grupės pirmasis albumas pasitiktas šiltai. Nenuostabu – būtent Noel buvo pagrindinis Oasis dainų rašymo variklis. Liam medžiodavo žurnalistai, nes šis jiems pasakydavo, kad, pavyzdžiui, „90 procentų muzikos verslo valdo idiotai.“ Bet tikroji Oasis stiprybė buvo visų pirma Noel talente.

Noel dabar 47-eri, britpopo laikai praėję, jis nebeturi niekam nieko įrodyti, o pinigų sukaupęs daugiau, nei spės išleisti. Ir vis dėlto, jo galvoje per daug dainų, kad jas laikytų tik sau. Jei klausantis albumą atrodo, kad šias dainas jau girdėjote – nesate toks vienas. Kritikai, sakantys, kad visa Oasis ir brolių solo kūryba yra tiesiog viena ilga daina, iš dalies teisūs. Jeigu jums ta daina patinka – patiks ir Chasing Yesterday. Jeigu ne – Noel gerai sekasi ir be jūsų.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=fuubqoEb4jE[/youtube]

Tiesa, albume yra šiek tiek naujovių. Pavyzdžiui, keliose dainose įtrauktos saksofono partijos, kurias pats Noel vadina „kosminiu džiazu“ – panašiai kaip Apple, išleidę naują telefoną sako, kad jis yra „kosminės pilkos“ spalvos. Vis dėlto, tai tiesiog pilka spalva. Saksofono partijos albume taip pat yra tiesiog saksofono partijos, kelias dainas prailginančios puse minutės. Jei jų nebūtų – niekam jų nesinorėtų. Bet kad jau yra – gerai, išklausysime.

Chasing Yesterday (liet. „Besivaikant vakar dieną“) pavadinimas seniems gerbėjams gali sukelti vilčių, kad albume Noel nori atsigręžti į praeitį, galbūt bandyti prisiminti, koks buvo prieš 20 metų. Nieko panašaus. Muzikantas prisipažino – albumo pavadinimo nebuvo sugalvojęs iki paskutinės minutės, tad tiesiog greitai peržiūrėjo dainų žodžius ir pasirinko šią frazę. Nieko daugiau.

Chasing Yesterday yra įrašas, kurio galėjo ir nebūti: muzikos pasaulis nebūtų nukentėjęs, mūsų gyvenimai su juo ar be jo liktų tokie patys, Noel ir Oasis karjeros nebūtų mažiau ikoninės. Bet jis yra, tad belieka priimti šį faktą ir mėgautis muzika. Nes viskas galėtų būti daug liūdniau. Muzikantams, karjeroje jau pasiekusiems viską, kyla dilema – ar tęsti? Rizika, kad nuvilsi gerbėjus naujomis dainomis yra didžiulė. Roko pasaulis lig šiol stengiasi užmiršti, kad girdėjo pernai po 13 metų išleistą kultinės amerikiečių grupės Pixies albumą – klausytis jo yra kaip pamatyti universiteto laikų draugą pasenusį, nervingą ir vis dar pasakojantį tuos pačius pokštus, tik kad jau nebejuokinga.

Noel stiprybė ta, kad jam nuoširdžiai nesvarbu, ką kiti mano apie jo muziką. Jis tiesiog yra daug matęs, subrendęs ir nusiraminęs vyras su gitara rankose, jaučiantis, kad dar turi nepapasakotų istorijų. Ir žinantis, kad bus, kas jų klausysis – per visus 22 karjeros metus nebuvo Oasis ar Noel solinio albumo, kuris netaptų platininiu Britanijoje. Chasing Yesterday taip pat debiutavo pirmojoje Jungtinės Karalystės topo vietoje.

Ar Noel galėtų sukurti ką nors įdomesnio nei ši dešimties jau girdėtų, tik šiek tiek perdirbtų senųjų dainų porcija? Jei tik panorėtų. Bet ar galime to reikalauti po visų melodijų, kurias jis mums jau yra davęs? Tiesiog palikime žmogų ramybėje ir leiskime jam groti – tai vis dar skamba stipriau už daugelį gitarinės muzikos aplink.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=bzQYtpjMjSo[/youtube]

vk logo