Tie Geresni – Tie Geresni (2014, s/r)

tie geresni

Literatūra ir menas // 2014 m. gruodžio 19 d., Nr. 47 (3501)

Nuo pat lietuviško hiphopo pradžios šios muzikos žemėlapis šalyje buvo aiškus: daug mažų MC ir vienas didelis G&G Sindikatas. Bet situacija keičiasi: YouTube šimtus tūkstančių peržiūrų renka kaunietis Mad Money, nuo jo nedaug atsilieka vilniečiai Lilas ir Innomine. Užaugo nauja hiphopo atlikėjų karta, nebepriklausanti pogrindžiui, – dabar tai bene populiariausia alternatyvios muzikos šaka Lietuvoje, lenkianti elektroniką ar roką.

„Kultūra klesti – kad netgi norisi nekęsti”, – patys apie tai repuoja Tie Geresni, 2011 m. susibūrusi vilniečių komanda. Jie – vieni ryškiausių naujosios bangos vardų, pernai Lietuvos hiphopo apdovanojimuose išrinkti geriausia grupe. Gruodžio pradžioje Tie Geresni pristatė debiutinį albumą, pavadintą grupės vardu.

Šiuo metu jie yra penkiese: reperiai Karpiz (Vytautas Strazdas), Lt Zoo (Rokas Grosmanas), Boostas (Paulius Milauskas), instrumentalistas ReWritable (Giedrius Stasiulionis) ir didžėjus DJ Swix (Ignas Vaicekauskas).

Kai pasaulyje hiphopas eina modernizmo kryptimi (Kanye West, Kendrick Lamar, Death Grips), Tie Geresni pasuko atgal į senąją mokyklą. Jų hiphopas tradicinis, skambantis taip, kaip šis žanras skambėjo iš pradžių, bent jau Europoje. Tačiau jis išvengia šalutinio senojo hiphopo efekto –­ monotonijos. Tie Geresni į kompaniją pasikvietė elektroninės muzikos prodiuserių. Rezultatas – smagus, energingas įrašas, kuriame muzika tiek pat svarbi, kiek ir rimai. Bruožas, ne itin dažnai būdingas lietuviškam hiphopui.

Kitas Tų Geresnių išskirtinumas iš vietos kolegų – jie nevertina savęs pernelyg rimtai. Įprasta manyti, kad hiphopo muzika išreiškia socialinę kritiką, apdainuoja daugiabučių monotoniją, urbanistinį pilkumą. Tie Geresni taip pat yra kritikai, tačiau jų poza – ne „aš esu filosofiškas miesto poetas”, o „aš kietesnis už tave, dėl to sėsk ir klausyk”. Grupės pavadinimas, nors ir ironiškas – ne be reikalo. Jų pasitikėjimas savimi, sklindantis iš kolonėlių, yra įkvepiantis, kartais linksmas („Tu man parodyk, ką turi, aš tau paro­dysiu, ką moku – po*ui, kad gali varyt tik tarp pirmokų”), bet ne atgrasus.

Tiesa, albume trūksta dainų, pajėgių tapti antru „Tomu” ar „Vokiečių gatve” – tokių, kurios apibrėžtų laikmetį ir įeitų į šalies hiphopo klasiką. Nebent odė žanrui „Repas šventa”? Palaukime, pamatysime.

„Tai turbūt bus paskutinis lietuviško repo albumas”, –­ per albumo pristatymą (pusiau?) juokais sakė grupės nariai. Lietuvos reperiai mėgsta pabaigas – MC Mesijus pernai išleido albumą, kurį pavadino ne paskutiniu šalyje, bet apskritai „Paskutiniu repo albumu”. Bet net jeigu Tie Geresni tikrai būtų paskutinis repo albumas Lietuvoje, bent jau CD formatu, – tai pabaiga pakelta galva.