No Real Pioneers – Demo (2014, s/r)

No Real Pioneers

Literatūra ir menas // 2014 m. spalio 14 d., Nr. 42 (3496)

„Kas nutiko andergraundui?” – kviesdamas į viešą diskusiją „Laisvajame universitete” klausė kultūros kritikas Jurijus Dobriakovas. „Tarp jaunų kultūrininkų ir menininkų kritišką ir nonkonformistinę orientaciją išstumia pragmatiška ir korektiška laikysena. Andergraundas tampa tik vartojimui pajungta egzotiška dekoracija”, –­ argumentavo.

Žodžiai – į dešim­tuką, gyvenant laiku, kai jaunų menininkų tikslas yra ne sukurti istoriją, o įsidarbinti reklamos agentūro­je, kur jų talentas naudojamas siekiant patraukliai parduoti ma­jonezą. Šiandienos Lietuvoje sunku rasti opoziciją, kuri būtų bekompromisė, o ne slapta norinti tapti pozicija, tik prisidengianti opozicijos rūbais. Sužinojęs, kad Alina Orlova gros tuose pačiuose muzikos apdovanojimuose kaip ir B’Avarija, supranti, kad alternatyvos ir popso susijungimas ne visada į naudą. Visuomenėje turi būti konfliktas, kitaip ji bus mirusi.

Tokiame kontekste alytiškiai No Real Pioneers atrodo per daug gerai, kad būtų tiesa. Jie rėkia, groja garsiai ir tuo pat metu – jautriai, tarsi grupės vokalistas verktų tau ant peties. Emocionalus hardkoras, neturintis nieko bendra su tuo, kas Lietuvos muzikoje suprantama kaip alternatyva, turinti potencialą patikti masėms – ir į jas net neapeliuojantis.

No Real Pioneers (c) Fifty Fifty
No Real Pioneers (c) Fifty Fifty

Pamenate emo – vieną keisčiausių naujųjų laikų subkultūrų, kurios nekentėte, nes nekentė visi? No Real Pioneers yra emo, bet toks, kokį jį pasaulis pažino 10 dešimtmetyje, o ne toks, kokiu vėliau jį pavertė ir išpopuliarino grupės My Chemical Romance ar Panic! At the Disco su ant akių krentančiais juodais plaukais, dažytomis akimis ir dryžuotais džemperiais. Tos bangos emo grupių nebeliko arba jos nuo šios subkultūros atsiribojo –­ taip pat staiga, tarsi per dieną, nebeliko ir emo vaikų gatvėse. Dabar, praėjus dešimtmečiui nuo „I’m Not OK” ir kitų MTV roko dainų, muzikantai visame pasaulyje šį terminą atsiima: alternatyvioje scenoje kuriasi ankstyvojo emo inspiruotos grupės, jauna klausytojų karta atranda tokius klasikinius žanro vardus kaip Fugazi ar Sunny Day Real Estate.

No Real Pioneers yra pirmoji ir kol kas vienintelė lietuviška reakcija į šią bangą. Demo – pirmasis jų skaitmeninis mini albumas, kurio pavadinimas jį be reikalo nuvertina. Įrašytos viešai slaptame Vilniaus pogrindžio klube XI20, keturios dainos supažindina su dabartiniais pionieriais: jau suformavusiais savo skambesį, dinamiškais, kūrybingais, intensyviais, dainuojančiais angliškai ir lietuviškai. Ar teko girdėti hardkorišką rėkimą lietuviškai? Tai skamba maloniau, nei tikėtumeisi. Ir tarp tų keturių dainų netgi nėra jų stipriausios, oficialaus pavadinimo neturinčios, nufilmuotos ir įrašytos šiose apžvalgose ne kartą girtoje Ymir Audio studijoje Vilniuje.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=YP1x5pIHIT8[/youtube]

„Ar jau laikas palaidoti andergraundą ir palikti jį ramybėje, ar vis dėlto jo išlikimas yra gyvybiškai svarbus visuomenės gyvenimui, net jei pastaroji jo nemato? Kokia galėtų būti andergraundo „misija” šiandien, jei tokia apskritai dar įmanoma?” – klausia Dobriakovas. No Real Pioneers yra atsakymas: misija – parodyti, kad įmanoma. Kad šiandienėje Lietuvoje gali gimti grupė su savomis taisyklėmis, neturinčiomis nieko bendra su tuo, kas vyksta aplink, ir nedaranti kūrybinių kompromisų, net jeigu dėl to pirmuosiuose koncertuose jiems reikėjo groti kelių skeptikų auditorijai.

Pionieriai parodo, kad alternatyva muzikoje vis dar turi prasmę. Kartu jie neigia mitą, kad „tikra alternatyvi grupė” turi skambėti taip, tarsi įrašyta virtuvėje. Jų įrašai kokybiški, o gyvi koncertai – tokie, kad galėtų patikti šimtams tokią muzika suprantančių. Jei nesustos, vieną dieną Gabrielius, Karolis ir Lukas jiems ir gros. Populiariausias No Real Pioneers kūrinys YouTube nuo vasaros jau surinko 6000 perklausų. Pavojingai daug? Maloniai daug. Nes andergraundas – ne skaičiai, o tai, kas dedasi kūrėjų galvose.

 

No Real Pioneers Facebook