ba. – Pasikeist EP (2014, Partyzanai Pop)

ba - pasikeist

Literatūra ir menas // 2014 m. spalio 14 d., Nr. 42 (3496)

Laimingi tie žmonės, kurie įsigijo vieną iš šimto šio vinilo kopijų – po dešimtmečio jį galės parduoti per naują finansų krizę. Beno Aleksandravičiaus, pikčiausio jauno žmogaus Lietuvos alternatyvioje scenoje, grupė ba. netapo „vieno hito stebuklu”. Ir praėjus daugiau nei metams nuo jų kertinės dainos „Tai ne žmogus” pasirodymo, Benas vis dar aukštumoje.

Pasikeist yra tarpinė stotelė tarp pirmojo EP Raktas ir būsimo albumo Rasti / Pasiklysti, kuris, žadama, pasirodys dar iki Kalėdų. Išskirtinis šio leidinio bruožas –­ jo formatas, vinilo renesanso metu logiškas ir lauktas.

Plokštelėje sudėti trys Rakte girdėti kūriniai – „Tai ne žmogus”, „Tu jauti /­ lieti” ir „Raktas” –­ bei vėliau kaip atskiras skaitmeninis singlas išleistas „Sugebėt pasikeist”. Visi lietuviški, už ką atlikėjas nuolat giriamas, ne tik pat­riotų. Šio leidinio išskirtinumas – specialus Olandijoje studijuojančio lietuvio prodiuserio Mišos Skalskio – 96WRLD pastarosios dainos remiksas su netikėta diskoteka pabaigoje.

“Jaunumas” yra ko­dinis žodis į ba. kūrybą. Jo muzika neša tai, ką daugelis Beno bend­raamžių tik norėtų turėti –­­ laisvę, saviraišką, maištą, sveiką agresiją. Tai atsakymas, kodėl per tokį trumpą laiką šis atlikėjas tapo toks populiarus: jis įkūnija svajones. Kartos bal­sas? Bent jau vienas rimčiausių pretendentų į jį.

Sunku įvardyti, ką būtent Benas savo dainomis nori pasakyti – jo tekstai per daug abstraktūs. Bet daugeliui klausytojų tai nėra taip svarbu – svarbiau kaip jis tai daro. O daro įtaigiai. Lietuvos scena seniai nematė taip savimi pasitikinčio jauno žmogaus.

Ne visuose kūriniuose jam pavyksta įtikinti: jei „Tai ne žmogus” yra hitas su genialiai paprasta „oo… o oo o” melodija, tai kiti EP’o kūriniai bando būti per daug protingi. Jie siūlo nurimti ir susimąstyti, kai viskas, ko nori –­ prakaituoti šokdamas. ba. dainas konstruoja taip, kad jose per daug pauzių atsikvėpti ir per mažai vietų pasiekti euforiją. Atsikvėpti bus galima 60-ies. Dabar norisi, kad kiekviena sekundė kaltų į smegenis, juolab kad šis žmogus tam turi pakankamai energijos. Galbūt debiutiniame albume? Sako, bus rokenroliškas.

Tačiau tai – iki pilnos laimės niekada nepatenkinto kritiko noras. Beno auditorija daug atlaidesnė – jiems tiesiog reikia Beno, gali jis net nedainuoti, lai tik būna.

Vieną penktadienio vakarą metų pradžioje, kai buvo tik pasirodęs „Sugebėt pasikeist”, kaičiausi arbatą. Kieme susirinko trejetas mokinių – ten gera vieta slapta parūkyti. Vienas išsiėmė telefoną ir įjungė tą dainą. Išklausė, pabaigė cigaretes ir nuėjo į miestą. Įsijungiau Ste­phen Colbert šou, gurkštelėjau arbatos ir supratau, kad gyvenimas nestovi vietoje.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=DKjLuqeUzCw[/youtube].

Pasikeist @ Partyzanai Pop Bandcamp