Momend – Spirals (2014, I Love You Records)

 Momend - Spirals

 

Literatūra ir menas // 2014 m. spalio 14 d., Nr. 42 (3496)

Idėja, kad Baltijos šalys turėtų pozicionuoti save kaip bend­rą regioną, yra graži, tačiau kol kas ji labiau deklaracijose, nei pačių Baltijos gyventojų sąmonėje. Jei būtų kitaip, ši apžvalga nebūtų pirmas kartas, kai išgirstate apie latvius Momend ir jų jau antrąjį albumą Spirals. Albumo pasirodymas buvo viena esminių praėjusio mėnesio naujienų kaimynų scenoje.

Momend yra keturi vaikinai iš Rygos madingais marškiniais, teisingomis barzdomis ir laikmečio pulsą atitinkančia muzika. Indie muzikos skambesys – niekuo nenaujas ir jau pabodęs, bet jį grodami Momend jaučiasi savo rogėse. Spirals kupinas jaukių gitarinių kūrinių, kurie rastų vietą nepriklausomų filmų garso takeliuose.

Lietuvos indie tradicija yra kiek kitokia: rokeriškesnė kaip Colours of Bubbles, avangardiškesnė kaip Verslo Rizikos Rezervas, tamsesnė kaip Deeper Upper. Momend taiko arčiau folk estetikos, išpopuliarintos tokių prieš porą metų be galo sėkmingų grupių kaip Mumford & Sons ar The Lumineers. Ir su niekur nedingstančia Radiohead įtaka –­ nežinia kiek kartų̃ turės pasikeisti, kol roko grupės nebebus inspiruotos šio kolektyvo.

Panašių grupių Latvijoje, o ypač Estijoje, yra daug: The Sound Poets, Odd Hugo, Galvanic Elephants, toliausiai nuėjusieji (pasirašė kontraktą su amerikiečių įrašų kompanija Sire) Ewert and the Two Dragons ir kitos. Jos visos kartu kuria kažką, ką jau galima nedrąsiai vadinti „Baltijos garsu”. Jis nėra autentiškas, bet jaukus ir derantis su rudeniška Baltijos melancholija.

Momend: “Kas su akiniais, tie bėga”

Tik bėda – kol kas jis labai labai nuobodus. Momend irgi papuola į šiuos spąstus: jie nuoširdūs, mylintys, jautrūs ir apie visa tai dainuojantys, tačiau darantys tai taip saugiai, kad sunku įsijausti. Jie primena mokyklos laikų draugą, kuris pradeda pasakoti apie nelaimingus santykius su mergina, kai tu – jau antri metai universitete, linksminiesi su naujais draugais ir, jeigu nuoširdžiai, tau nelabai įdomu. Išklausai iš mandagumo, bet vakare nebeprisimeni nei koks merginos vardas, nei kas tarp jų nutiko.

Momend yra ge­ras dabartinės Bal­tijos scenos atspindys: patrauklios išvaizdos ir pozos, bet dar nežinantys, ką klausytojui nori pasakyti ir svarbiausia – kodėl jam tai turėtų būti įdomu. Dabartinėje nuolatinio triukšmo visuomenėje dvejonėms nėra vietos – publika nori ekstremumų, nes tik tai atbukusias jusles dar išjudina. Spirals yra pernelyg pamatuotas įrašas. Užtektų bent vieno hito, kaip ewertų „Good Man Down”, kad situacija iš esmės pasikeistų, bet čia jo nėra. Hitas –­ popmuzikos sąvoka, bet hitų reikia ir indėnams.

Spirals yra jaukus įrašas, vertas mūsų dėmesio visų pirma dėl to, kad gimęs čia pat, kaimyninėje scenoje. Bet atmetus geografinį argumentą, Momend kol kas pritrūksta kitų.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=VjUbgdXE0t8[/youtube]

Spirals @ Deezer