Ten Walls – Walking With Elephants (2014, Boso)

Literatūra ir menas // 2014 m. rugsėjo 12 d., Nr. 33 (3487)

Kalbant apie populiariąją lietuvišką muziką įprasta manyti, kad ji – tik mūsų klausoma. Džordana rudenį užpildys arenas Vilniuje ir Kaune, bet tai nereiškia, kad kas nors ateitų į jos koncertą Rygoje. „Mes neturime tarptautinių muzikos žvaigždžių”, – esi konstatavęs tu, esu ir aš. Nuo šiol to daryti nebegalime. Nes atsirado Ten Walls.

Praėjusią vasarą šio prodiuserio vardu išleistas debiutinis singlas „Gotham” tapo Ibizos vakarėlių hitų, bet tai buvo tik pradžia: praėjusį mėnesį jo kūrinys „Walking With Elephants” pa­teko į pagrindinės Jungtinės Karalystės radijo stoties BBC Radio 1 savaitės A sąrašą. Tai reiškia, kad daina eteryje skambėjo kelis kartus per dieną. Analogiška garbė tą savaitę teko milijonus sekėjų turinčiai Lana Del Rey, grupei Maroon 5, naujoms britų paauglių meilėms Sam Smith ir Ed Sheeran, elektroninės muzikos megažvaigždei prancūzui David Guetta ir dar keliems tarptautiniams vardams.

BBC Radio 1 Britanijoje, svarbiausioje Europos, o galbūt ir viso pasaulio muzikos rinkoje, per savaitę klausosi 11 milijonų žmonių. Jokiam kitam lietuvių muzikos kūrėjui į jos savaitinį grojaraštį, tuo labiau A sąrašą, nebuvo pavykę patekti. Ten Walls atsiradimas ten yra vienas lūžio taškų modernios Lietuvos muzikos istorijoje.

(c) BBC Radio 1 FB
(c) BBC Radio 1 FB

Tai skamba taip neįtikėtinai, kad net nežinome, kaip reaguoti. Naujieną apie BBC sąrašą gal taip ir būtume praleidę, jei ne humoristas-melomanas Paulius Ambrazevičius, savo fesibuko paskyroje pasidalinęs tada jau kelių dienų senumo nuotrauka su radijo savaitės grojaraščiu. Tik tada naujieną pamatė ir lietuviškieji naujienų portalai.

Bet kas gi yra Ten Walls? Šis klausimas buvo keliamas ir anglakalbėje blogosferoje iki pat praėjusių metų žiemos, kol galiausiai susidomėjimas tapo toks didelis, kad nuslėpti nebepavyko. Ten Walls yra Lietuvos elektroninės muzikos prodiuserio Marijaus Adomaičio, kitaip žinomo kaip Mario Basanov, alter ego.

Po žiemos nutiko daug: apie Marijų vaizdo klipą susuko vienas svarbiausių elektroninės muzikos tinklalapių Electronic Beats, BBC Radio 1 transliavo ir filmavo jo koncertą. Jo koncertinis turas suplanuotas iki lapkričio pabaigos, kai savo muzika Marijus šokdins Melburno (Australija) publiką. Kelias iki to – per Amsterdamo, Niujorko, Stokholmo klubus.

Kodėl Lietuvoje apie tai beveik niekas nežino? Nes Marijus ir nesiekia, kad žinotų. Jis supranta, kad karjeros siekimas Lietuvoje geriausiu atveju pasibaigtų jam tampant antruoju po SEL’o, kuriam, beje, pats yra parašęs dainų. Dar jis galėtų laimėti M.A.M.A. apdovanojimą, ką taip pat jau yra padaręs. Ką tai pakeitė? Visiškai nieko.

Jo kuriamas deep house – sunkiai suprantamas, bevokalis, toks, kokį vietinė masinė publika vadina „narkomanų muzika”. Tačiau susumavus tokios muzikos klausytojus visame pasaulyje, 3 milijonai yra niekis. Būtent jiems muziką Marijus kuria, jau daugiau nei dešimtmetį kantriai laukdamas savo valandos.

Ji atėjo. Nišinės muzikos kryptys vis patenka į masinio skonio formuotojų akiratį – taip industrija užsitikrina atsinaujinimo procesą. Dabar – deep house eilė. Iš itin specifinio muzikos subžanro jis tapo tuo, apie ką po mėnesio kalbės jūsų kurso draugas, kurio pomėgiai – jodinėjimas ir pašto ženklai.

Singlas „Walking With Elephants” yra naujausias Ten Walls kūrinys. Jis pasirodė pavasarį, o vasaros pabaigoje buvo pristatytas ir vaizdo klipas. Single dvi kompozicijos: be titulinės – B pusė, pavadinta „Nochnoy Dozor”.

Atsisakęs senstelėjusių džiaziškų savo, kaip Mario Basanov, kūrybos elementų, Ten Walls kūryboje Marijus perėjo prie tamsesnio ir raumeningesnio garso, kuriame išliko esminė detalė: melodijos. Faktas, kad dabar jo kompozicijos skamba viename grojaraštyje su tokia grupe kaip Maroon 5, neturėtų atrodyti įtartinas: tai yra komerciniam radijui tinkama, bet visus esminius house muzikos elementus turinti muzika. Žanro ji neiškreipia, priešingai –­ randa jam naujų klausytojų. Ir taip – jau trečiame įraše. Pirmieji du Ten Walls mini albumai Gotham ir Requiem buvo vienodai stiprūs, dėl to dabar pasaulinė elektroninės muzikos bendruomenė laukia, kada ir koks bus pilnas albumas.

„Lietuvos muzikai reikia bent vienos fenomenalios sėkmės istorijos, – 2012-aisiais apie tai, kaip padidinti lietuviškos muzikos žinomumą pasaulyje, svarstė Marijaus scenos kolega Vidmantas Čepkauskas-Vidis. –­ Nežinau, kada tai nutiks. Noriu tikėti, kad greitai. Gal šiemet – prieš pat pasaulio pabaigą?” Jis apsiriko visai nedaug.

Ten Walls @ Deezer
Ten Walls @ Facebook