Lithuania – Domesticated God (2014, Seagreen Records)

Lithuania

Literatūra ir menas // 2014 m. rugsėjo 12 d., Nr. 33 (3487)

Kartais nutinka neįtikėtinų dalykų: pavyzdžiui, JAV, Pensilvanijoje, Filadelfijos mieste du universiteto draugai įkuria grupę ir ją pavadina Lithuania. Panašiai kaip Joy Division kadaise buvo sumanę prisistatyti Warsaw. Arba vieni naujosios bangos londoniečiai – Japan.

„Vieną dieną repetavome ir supratome, kad dar neturime grupės pavadinimo. Kadangi esame tik dviese, pagalvojome, jog būtų linksma, jeigu mūsų pavadinimas skambėtų didingai. Kokios nors valstybės pavadinimas tam gerai tiko. „Lietuva” buvo pirma mintis, atėjusi į galvą. Apie nieką daugiau nebediskutavome – pavadinimu tapo „Lithuania”, – paaiškina grupės nariai Dom Angelella and Eric Slick, su jais susisiekus.

Apie Lietuvą jie žino tiek, kad čia stovi paminklas Frankui Zappai („Kalinausko gatvėje!”). Jų ryšiai su šalimi mezgasi tik dabar, mat vis sulaukia vietinių klaviatūros riterių, bandančių paaiškinti, kad „jie gi ne iš Lietuvos!!!”

Lithuania
Lithuania

O galėtų būti. Nes tokios muzikos, kokią kuria Lithuania, Lietuvoje trūksta. Net pikta, kad pavasarį išleistas jų 7 colių vinilas Domesticated God yra toks begėdiškai trumpas (3 dainos, 8 minutės). Dom ir Eric kuria garažinį pankroką, groja greitai, purvinai ir energingai. Daugelis mūsų roko grupių persistengia – jos nori atrodyti per daug mąslios, per daug rūpinasi, ar pataiko į natą ir ar gražiai jų narių plaukai krenta į sceną pasisukus 45 laipsnių kampu. Lithuania muzikai svarbiausia – laisvės pojūtis. Prakaituotos, pankrokiškos, amerikietiškos laisvės.

Lithuania startavo dar 2005-aisiais, tačiau grupės nariai didžiąją laiko dalį skyrė kitoms savo grupėms. 2010-aisiais jie išleido EP Heavy Hands (ant viršelio – Vytis), o tada vėl dingo. Dabar grįžo rimčiau nei bet kada. Domesticated God yra tik pradžia: kitais metais jie pažadėję išleisti visą albumą taip simboliškai pažymėdami Lithuania „dešimtmečio jubiliejų”. O tada gal ateis eilė ir koncertui Lietuvoje. Frank Zappa jiems paplotų. Iš Kalinausko gatvės.