Kaip aš paklausiau YeYe ir tapau geresniu žmogumi

YeYe Vilniuje (c) Seido Tanaka
YeYe Vilniuje (c) Seido Tanaka

Nuotraukos – justesmwhr

Yra atlikėjai, kurie atvyksta į Lietuvą, sugroja koncertą ir kitą rytą keliauja tolyn. Ir yra YeYe.

Japonijos dainininkė ir dainų autorė kartu su grupe Lietuvoje surengė keturis koncertus – ne tik Vilniuje ir Kaune, bet ir Alytuje, net Jonavoje. Grojo visur – nuo Labo Ryto iki “Atsibusk su Vyteniu” iki Vilnius Temperature – laukiame klipo!

Mačiau juos Vilniuje, ketvirtadienį, Dailės muziejaus kiemelyje – pusiau slaptoje vietoje greta Pilies gatvės. Koncerte ten buvau pirmą kartą, bet reikia ten juos organizuoti dažniau – jauki ir nepabodusi vieta.

003-001

YeYe koncertai – viena iš mano šiemet atrasto ir jau pamilto festivalio nowJapan dalių. Jo metu pamačiau, kiek Lietuvoje yra Japonijos popkultūros (vaidmenų žaidimas cosplay, manga komiksai) fanų ir kaip sklandžiai galima suorganizuoti vienos šalies kultūrą skatinantį festivalį kitoje. Jeigu organizatorių tikslas buvo, kad visą šį savaigalį galvočiau apie Japoniją – jiems visiškai pavyko.

YeYe buvo pristatyti kaip džiazo grupė, tokiais buvo gal tik per paskutinės dainos outro, bet ir gerai. Jie grojo jaukų indie pop, primenantį Architecture in Helsinki ar Sufjan Stevens. Tokios muzikos klausiausi pirmame kurse. Ją atliekančių grupių yra daug, bet japoniškai dainuojančią gyvai girdėjau pirmą kartą. Japoniškai viskas skamba įdomiau (net Chairlift) ir labiau kreizi. Reikia tai patirti:

@yeyestagram, AČIŪ! #Vilnius #j-pop #nowJapan

A video posted by karolish (@karolish) on

Jaučiaus kaip Wes Anderson filme. Tik kad viskas buvo tikra.

Kartą vasaros popietę sėdėjome greta Dailės akademijos ir valgėme ledus. Pro šalį ėjo moteris, vežė kūdikio vežimėlį, greta – mažas vaikas sekė iš paskos. Vaikas pribėgo prie mūsų, visas besišypsantis. Nieko nesakė, nieko neprašė, nieko nesiūlė iš jo paimti – tiesiog šypsojosi taip, kad negali patikėti. Reikėjo jį paimti už rankos ir nuvesti pas mamą, nes jis niekur nenorėjo eiti – tik šypsotis, nes buvo laimingas.

Klausantis YeYe jauti panašią energiją. Tavo europietiška galva negali iki galo suvokti, kaip kažkas gali būti toks… tyras? Jei kažkas šypsosi pas mus – “turbūt tai marketingo kampanijos dalis”. YeYe šypsojosi, nes jiems buvo gera. Šypsojaus jiems atgal.

007-001

Japonija asocijuojasi su murakamiška rimtimi, savirepresija vardan taisyklių, hierarchijos paisymo. Kartu tai yra šalis, kurioje viskas yra skaitmenizuota, įskaitant muziką. Viena populiariausių šalies atlikėjų yra holograma. Dėl to matyti tokią grupę kaip YeYe buvo dar labiau keista ir žavu. Tai buvo žaismingiausia ir žmoniškiausia muzika iš rimčiausios ir labiausiai kompiuterizuotos šalies.

Grįžęs namo visiems pasakiau, kad tapau geresniu žmogumi. Vienam vakarui, bent jau.

Ačiū YeYe ir ačiū nowJapan. Iki kitų metų.

nowJapan.lt
YeYe.me