Minskas Vilniuje: Lyapis Trubetskoy – 1, Lukašenka – 0

Nuotraukos – justesmwhr

Reikalai su Ukraina ir Rusija dabar tokie blogi, kad Baltarusija pradėjo atrodyti visai pakenčiamai – ten visi turi šiek tiek maisto, šiek tiek socialinių garantijų, šiek tiek laisvės. Aleksandras Lukašenka prezidento poste jau 20 metų, bet daug kam tai tapo norma, o kai kas jį yra pavadinęs šalies stabilumo garantu.

Bet faktai lieka faktais – muzikos grupės toje šalyje gali būti uždraustos, atmosfera – policinė, jaunų žmonių ateities vizija – išvykti, pageidautina greičiau. Esu daug apie tai rašęs.

Tokio stabilumo norisi ne visiems. Populiariausiai Baltarusijos roko grupei Lyapis Trubetskoy – ypač.

Jie pradėjo 90-ųjų pabaigoje, kaip pokštas: parodijavo tuometines pop muzikos topų dainas, su kuriomis patys į topus patekdavo. Bet galiausiai surimtėjo, pradėjo dainuoti apie šalies bėdas ir išleido šitai:

 

Rezultatas – paskutinius keletą metų grupė Baltarusijoje negali koncertuoti, patekti į radijo ar TV eterį. Net įvažiuoti į šalį negali – po keleto grupės lyderio Sergey Mikhalok pasisakymų apie prezidentą, jo ten laukia vietinis saugumas.

Tačiau per tuos metus Lyapis Trubetskoy tapo viena populiariausių roko grupių centrinės ir rytų Europos regione. Per daug dideli, kad draudimas juos sustabdytų. Jei negali koncertuoti Baltarusijoje, jie koncertuoja svetur – dažniausiai Rusijoje, bet taip pat Ukrainoje ar Lietuvoje. Jų gerbėjai iš Baltarusijos yra tiek ištikimi, kad atvyksta į koncertą. Ypač kai Vilnius yra už poros šimtų kilometrų nuo Minsko.

006-001

Tokiame įvykyje buvau vakar – Lyapis Trubetskoy koncertavo Vilniuje, Lofte. Niekada nemačiau Lofto tokio pilno. “4,500 žmonių”, – po koncerto informavo organizatoriai. Visi bilietai buvo parduoti.

4,500!

Leisiu sau spėti – bent trys ketvirtadaliai jų buvo iš Baltarusijos. Visi automobiliai ir autobusai aplink Loftą – su baltarusiškais numeriais, visi sutikti žmonės kalbėjo rusiškai ar baltarusiškai. Koncertui prasidėjus tarp žiūrovų vienu metu suskaičiavau 12 baltai raudonų Baltarusijos vėliavų.

001-001

Vaizdas atrodė kaip pergalė: tiek pačių muzikantų, tiek žiūrovų. Baltarusijos režimas yra diktatūrinis, tačiau jis veikia tik ten, kur nubrėžtos valstybės sienos. Muzika ir žmonių noras girdėti tai, ką jie nori girdėti, eina plačiau. Kartu su grupe jie dainavo “Freedom Belarus” ir jiems niekas nieko negalėjo pasakyti. Nes jie buvo Vilniuje, ne Minske.

Faktas, kad šiems žmonėms reikėjo važiuoti į kitą šalį, gauti vizas, vien tam, kad pamatytų grupę iš jų gimtojo miesto, yra liūdnas. 2014 m. pasaulyje taip neturėtų būti. Tačiau tai, kas vyko Lofte, buvo gražaus kultūrinio bendradarbiavimo pavyzdys, kada geresnėje padėtyje esanti šalis padeda tai, kuriai einasi prasčiau.

Žmonės koncertą stebėjo nuo visur – balkonuose, ant stogų. Vienas žmogus buvo medyje. Viena gerbėja koncerto pabaigoje užlipo ant scenos ir apkabino vokalistą.

007-001

Koncertas buvo toks, tarsi paskutinį kartą.

Nes iš tiesų buvo paskutinį.

Lyapis Trubetskoy pranešė, kad rugsėjį jie baigia karjerą. Tai buvo paskutinis jų koncertas Vilniuje. Jiems dar liko vienas pasirodymas Kijeve ir vienas Sankt Peterburge. Ir tada – viskas.

„Kvailiausia, kas gali nutikti roko grupei, tai sutikti 25 metų jubiliejų. Save gerbiančios grupės neturėtų tiek ilgai gyvuoti“, – sako Mikhalok. Tokios pozicijos negalima negerbti. Ypač kad paskutinis grupės albumas net Baltarusijoje sutiktas įvertinimais “6 / 10”.

002-001

“Gero laisvo gyvenimo”, – prieš paskutinę koncerto dainą palinkėjo Mikhalok. Iki tokio gyvenimo Baltarusijai – dešimtmetis ir ne vienas. Bet prieš save jis gali būti ramus: jo vedina grupė savąjį indėlį padarė.