Mount Kimbie: Kuklumas jiems tinka

mk_001

„Ne visi turi būti tokie nuobodūs, kaip mes“, – šypsosi Kai Campos. Kartu su aukštesniu ir barzdotesniu kolega Dom Maker jie yra elektronikos duetas iš Londono Mount Kimbie.

Originalus interviu publikuotas 1883magazine.com. Nuotraukos Justės Urbonavičiūtės.

Jų balsai tylūs ir ramūs, abu mieliau kalba apie futbolą, nei apie post-dubstepą, subžanrą kurį patys išrado dar 2009-aisiais išleisdami kelis EP’us, o po to ir visuotinai išgirtą debiutinį albumą Crooks & Lovers. Laiku, kai elektroninėje muzikoje karaliauja DJ’ėjai – multimilijonieriai, Mount Kimbie yra žanro antižvaigždės, kurie atrodo per daug kuklūs, kad pripažintų, kokie įtakingi yra, bet tuo pat metu ir per daug talentingi, kad vėl ir vėl neišleistų ko nors inovatyvaus.

Su jais susitikome Vilniuje, birželio viduryje. Tai ne pirmas Mount Kimbie kartas Lietuvoje – prieš keturis metus jie buvo pagrindiniai Satta Outside, didžiausio elektroninės muzikos festivalio šalyje, atlikėjai. Dabar jie grįžta su nauju albumu, praėjusiais metais išleistu Cold Spring Fault Less Youth, kuriame dueto muzika tapo labiau gyva-akustinė, nei visiškai elektroninė, kaip anksčiau.

Kai ir Dom gros „Vasaros Terasoje“, terasoje pačioje Vilniaus senamiesčio širdyje, kuri pastatyta dar 40-aisiais. Tuo metu tai buvo mokytojų profsąjungos namai – jeigu tai, kas buvo sovietmečiu, apskritai galima pavadinti profsąjungomis. Dabar, jau 9-erius metus iš eilės, kiekvieną vasarą čia vyksta nemokami koncertai. Mount Kimbie yra didžiausias vardas, koks terasoje yra grojęs šiemet, ar, turbūt, bet kada anksčiau. Ši vieta jiems yra neįprastai maža, bet po poros valandų garso derinimo, viskas paruošta. Nerimas tik dėl vieno: kaip susikaupti pasirodymui, kai pirmosios Pasaulio futbolo čempionato rungtynės prasidės jiems dar būnant scenoje?

Su Kai ir Dom kalbuosi likus porai valandų iki pasirodymo pradžios.

 

Visų pirma – labai smagu jus matyti Vilniuje. Daugiau šansų čia sutikti tokius atlikėjus kaip Tom Jones – jis iš tikro čia koncertuos šį mėnesį – negu ką nors tokio šviežio. Bet ar jums patiems svarbu, kur groti?

Kai: Nėra tokios vietos, kur mes nenorėtume groti. Mums patinka keliauti.

Dom: Ir kai praėjusį kartą buvome Lietuvoje, buvo žiauriai geras pasirodymas.

Kai: Taip, buvo jėga. Tai buvo seniai, bet aš viską neblogai pamenu. Tuo metu mums tai buvo vienas iš didesnių koncertų.

Esate įvardijami kaip post-dubstepo pionieriai. Šis subžanras vėliau buvo išpopuliarintas tokių atlikėjų kaip James Blake, Jamie xx ir daugelio kitų. Bet dabar, praėjus daugiau nei penkeriems metams po Mount Kimbie debiuto, ką galvojate apie visą tą post-dubstepo sujudimą muzikoje?

Dom: Tuo metu mums tai visiškai nerūpėjo. Žmonės norėjo kaip nors pavadinti mūsų muziką. Bet laikas juda į priekį. Mūsų naujesni įrašai yra kitokie nei pirmieji. Manau, kad mes nuėjome nuo to, kas yra post-dubstepas, kad ir ką šis terminas reikštų.

Kai: Jei tik ką nors klausydamas pasakai kad „o, tai skamba kaip post-dubstepas“, tai tampa nebeįdomu.

 

Dabar didžiausi vardai britų elektroninėje muzikoje yra tokių atlikėjų kaip Disclosure ar Rudimental. Jie groja daug labiau šokiams tinkamą, greitesnę muziką negu jūs. Ar sunku išlikti aktualiems ir neprarasti publikos, kai viskas keičiasi taip greitai?

Kai: Nemanau, kad verta per daug jaudintis dėl to, ar esi aktualus, nes tai yra vienas iš tų dalykų, kurių negali nulemti pats. Jei žūtbūt stengiesi būti aktualus, greičiausiai toks nesi. Mes tiesiog siekiame būti kuo labiau įsijautę į tai, ką darome ir dirbti su tokia pat energija, kokią turėjome, kai tik viską pradėjome. Manau, kad taip dirbant, yra daugiau šansų būti aktualiems, negu galvojant „gerai, taip dabar muziką kurią daugybė kitų atlikėjų, tad ir mes taip darysime“. Nes, kaip ir sakei, viskas juda labai greitai. Jeigu kuri kažką, kas atrodo, jog yra aktualu dabar, tai gali nebūti aktualu po pusmečio.

Jums nelabai rūpi tendencijos muzikoje?

Kai: Viliuos, kad mes esame aktualūs. Manau, tokiems būti yra gerai. Bet tai kartu ir keistas dalykas. Tikrai nėra taip, kad kai renkamės, kokius garsus įdėti į dainą, sakome sau: „o ne, šitai neskambės šviežiai…“ Mes tiesiog kuriame muziką sau. Manau, kad jei tai darai nuoširdžiai, turbūt kažkur yra ir daugiau žmonių, kurie norės tai išgirsti.

Dom: Be to, dabar mes labai daug koncertuojame. Mūsų karjera jau daug laiko tęsiasi be poilsio nuo gyvų pasirodymų. Manau, tai yra gerai, nes tai reiškia, jog ten, kur jau esame groję, turime bendruomenę klausytojų. Jeigu mums gerai pavyksta pirmasis koncertas, tuomet sugrįžtame į tą vietą ir vėl, kaip kad sugrįžome į Lietuvą. Manau, kad šiandien bus puikus koncertas, dėl to, kad dėl gerai pavykusio pirmojo koncerto, mes čia jau turime mus pažįstančių klausytojų. Tad (kurdami naują muziką) norime, kad visiems šiems žmonėms būtų įdomu ją išgirsti.

mk_int05

Esate iš tų atlikėjų, kurie labai gerai vertina žiniasklaida. Abu jūsų albumai sulaukė puikių recenzijų iš pagrindinių muzikinių leidinių ir tinklalapių. Bet vis dėlto – kaip manote, kiek žiniasklaidos nuomonė yra svarbi muzikos klausytojams dabar, kai kiekvienas gali išgirsti albumą internete ir pasidalinti savo pačių mintimis apie jį su kitais klausytojais?

Kai: Aš manau, kad profesionali muzikinė žurnalistika turi likti. Jei galėčiau pasirinkti tarp jos ir „YouTube“ komentarų, mieliau rinkčiausi pirmąjį. Manau, kad daugeliu atžvilgių yra labai gerai, jog internete rašyti gali visi ir visur, be jokių redaktorių. Bet yra ir neigiamų aspektų. Dėl to svarbu neprarasti muzikinės žurnalistikos.

Manau, kad muzikinės žurnalistikos kokybė dabar nėra tokia gera, kokia ji buvo, sakykime, prieš 20 metų. Iš dalies dėl to kaltas internetas, nes dabar tu negali rašyti straipsnių, kurie neturės daug peržiūrų tinklalapiuose. Dėl to viskas turi būti truputį sensacinga, vietoje to, kad būtų pasvertos diskusijos apie muziką, kurios, mano manymu, yra daug sveikesnės.

Bet pažiūrėkime į jūsų duetą – esate, iš pirmo žvilgsnio, kuklūs vaikinai, kurie neakcentuoja savo asmenybių. Tai nėra tipiška dabartiniame muzikos pasaulyje, kur daug atlikėjų bando patraukti dėmesį per savo gyvenimo būdą, išvaizdą, bet ne muziką. Nepaisant to, jūs esate labai sėkmingas ir žinomas vardas. Kaip manote, galbūt jūsų pavyzdys įrodo, kad viskas gali veikti ir taip – koncentruojantis į muziką, o ne į kitus dalykus?

Kai: Jeigu išlieki savimi, viskas tvarkoje. Turime draugų, kurie save, kaip muzikantus, pateikia visiškai kitaip. Alex (Alex Cameron, Sidnėjaus elektronikos grupės Seekae vokalistas), kuris dabar pradeda savo solo karjerą – jis pateikia savo muziką kaip jo paties sukurtas veikėjas. Bet tai kartu yra ir jis pats, jis taip išreiškia save scenoje. Manau, kad tai yra gerai.

Mano manymu, nėra vieno tinkamo būdo, kaip reikėtų elgtis. Norisi, kad būtų daugybė skirtingų žmonių. Ne visi turi būti tokie nuobodūs, kaip mes.

 

Praėjo daugiau nei metai nuo jūsų antrojo albumo Cold Spring Fault Less Youth išleidimo. Galbūt jau planuojate grįžti į studiją kurti ką nors naujo?

Dom: Taip, pradedame jau dabar. Perkame naujos įrangos į studiją, ruošiamės. Kol kas vasarą turime labai daug koncertų, bet rugsėjį ar spalį visu pajėgumu dirbsime prie naujo albumo. Labai to laukiame.

Ar jis bus kitoks nei ankstesnieji?

Dom: Greičiausiai

Kuo būtent?

Dom: Kol kas dar nežinome. Paprastai apie tai negalvojame, kol nepradedame kurti. Kol kas neturime jokios koncepcijos. Tad kas nutiks – tas.

Kai: Kurdami paskutinį albumą mes pradėjome rašyti muziką „šiurkščiau“, pradėjome naudoti daugiau analoginės įrangos. Manau, kad toliau eisime šia linkme. Bet be šito, kol kas nėra nieko daugiau. Dažnai galvoji, kad kažką kursi taip, bet galiausiai viskas vis tiek būna visai kitaip.

mk_006

Pirmosios Pasaulio futbolo čempionato rungtynės prasidės šįvakar, jūsų koncerto pabaigos metu. Ar domitės šiuo čempionatu?

Kai: O taip, labai. Jei nuoširdžiai – jeigu galėtume pakeisti mūsų grojimo laiką šiandien, mes tai padarytume. Diskutavome apie tai, kad scenoje reikėtų pasidėti iPad’ą.

Dom: Taip, ant vieno stalo žiūrėtume futbolą, kuomet grotume.

Kai: Mums tai svarbu, labai labai svarbu. Noriu į vasaros koncertų kontraktą įrašyti sąlygą, kad kai rodys futbolą, visada galėtume jį žiūrėti. Nes yra nemažai svarbių rungtynių tomis dienomis, kai grosime.

Tikite, kad Anglijos rinktinė pagaliau laimės?

Kai: Taip! Ne.

Video – Tomas Ramanauskas (tms.lt)

Šiuo metu Anglijos rinktinė yra paskutinė grupėje, su nuliu pergalių ir dviem pralaimėjimais, su minimaliais šansais patekti į kitą etapą.