Sheep Got Waxed – Sheep Got Waxed (2014, s/r)

 

Sheep Got Waxed

Literatūra ir menas // 2014 m. gegužės 2 d., Nr. 18 (3472)

„Lietuviškai muzikai trūksta originalumo“. „Mūsų niekas neklausys, jei bandysime dainuoti kaip britai“. „Reikia atrasti kažką savo.“ Tai yra vyraujantis požiūris į lietuviškos muzikos eksportą, kaskart pritaikomas visiems muzikos žanrams, išskyrus folklorą. Ar tikrai originalumas muzikoje yra toks svarbus, galima pasiginčyti, bet tai atskiro straipsnio verta tema.

Tuo tarpu dabar galima džiaugtis, kad Lietuvos scenoje turime originaliausią reiškinį turbūt nuo Alinos Orlovos debiuto. Jie vardu Sheep Got Waxed, kuria trise, groja modernų džiazą, nors patys savo muzikos taip nevadina. Susibūrę 2010-ųjų rudenį vaikinai užsitikrino puikiai gyvai grojančios grupės reputaciją („chaltūrų nedarome“ – Paulius Vaškas, gitaristas), o dabar turi ir debiutinį albumą.

Sheep Got Waxed reiškia „Avis buvo nuvaškuota“. Supraskime, egzekucija buvo įvykdyta skambant grupės muzikai. Sunku surasti geresnį palyginimą tam garsui, kurį Sheep Got Waxed kuria. Tai yra ekstremali ir tuo besimėgaujanti muzika. Jums gali atrodyti, kad klausyti skrillexišką dubstepą yra nepatogu. Sheep Got Waxed yra toks pat dubstepas, tik atliktas saksofonu, būgnais ir gitara.

Sheep Got Waxed (c) Rytis Šeškaitis
Sheep Got Waxed (c) Rytis Šeškaitis

Rizika su radikalia muzika yra ta, kad baigęs ją klausyti ir prisimeni tik tiek, kad ji buvo radikali. Bet nieko daugiau. Sheep Got Waxed tokių spastų išvengė, nes turi mažų mažiausiai dvi dainas iš karto įsimenančiomis melodijomis: tai it iš retro filmų apie šnipus paimtos „Fingerbang“ ir „Daft Flea“. Norėtųsi, kad tokių melodijų būtų bent kas antroje dainoje, tačiau ir dvi yra daugiau, negu nieko. Kartais sėkmei gali pakakti ir vienos.

Kuo geriau grupė groja gyvai, tuo sunkiau šį įspūdį perkelti į įrašą. Sheep Got Waxed, deja, taisyklę patvirtina. Grupės skambesys albume prarado taip reikalingą purvinumą ir atmosferiškumą – liko tiesiog studijinis garsas. Dėl to šis albumas nėra geriausia įmanoma pirmoji pažintis su grupe. Norint 100 procentų avelės efekto, reikia klausytis gyvai. Tačiau koncertuoti grupės visur nenuveši, o apie šią trijulę sužinoti turi daugiau žmonių nei tik Lietuvos didmiesčių publika. Lai šis diskas keliauja į pasaulio džiazo ir eksperimentinės muzikos festivalių organizatorių pašto dėžutes.

Kartu galima mėginti ir labiau tradicinius muzikos festivalius. Lietuvoje Sheep Got Waxed dažnai dalinasi scenomis su vietinėmis normalią muziką grojančiomis grupėmis ir pritraukia tuos pačius klausytojus. Tai yra kitas šios grupės fenomenas: jų klauso tie žmonės, kurie apskritai džiazo neklauso. Sheep Got Waxed yra džiazas tiems, kurie nemėgsta džiazo – jei džiazą suprantame kaip elitinę, ramią, restoraninę muziką.

Sheep Got Waxed juodu ant balto (tiesiogine prasme: albumo dizainas yra juodai baltas) įrodo, kad Lietuvoje sukurta muzika gali būti kitokia, nustebinanti, originali. Jie yra aukso grynuoliai, kokių čia seniai nebuvo ir kokių gali reikėti laukti taip pat ilgai. Norisi tikėtis, kad tai supranta ir su grupe dirbantys žmones – vaikinai turi per daug potencialo, kad liktų dar vienomis „lietuviškos muzikos viltimis“. Laikas viltis įgyvendinti.

Sheep Got Waxed – Sheep Got Waxed @ iTunes
Sheep Got Waxed Muzikos spektre