Dum Dum Girls – Too True (2014, Sub Pop)

Dum Dum Girls

Literatūra ir menas // 2014 m. kovo 7 d., Nr. 10 (3464)

Lietuvos muzikos scenai pavyko absorbuoti daug pasaulinių muzikos judėjimų, bet vieno – niekaip: mes vis dar neturime iškilusių merginų roko grupių.

„Merginų grupė” Lietuvoje yra išskirtinai popmuzikos sąvoka, siejama su tokiais vardais kaip 69 Danguje, Yva ir naujesniais jų klonais. Tuo tarpu JAV ar Britanijoje yra ne tik Spice Girls tipo atlikėjos, bet ir indie atstovės Warpaint, Savages, Haim ar Dum Dum Girls. Ir tai – tik ryškiausi pastarųjų poros metų pavyzdžiai.

Groti gitaromis ir dainuoti nesaldžiai merginoms Vakaruose yra visiškai natūralu, ypač dabar, kai vis garsesni pačių moterų atlikėjų (britų naujokų Chvrches vokalistės Lauren Mayberry, kanadiečių elektronikos kūrėjos Grimes) balsai, sakantys, jog muzikos industrijoje reikia daugiau lyčių lygybės.

Jos tikrai reikėtų: svarbiausio amerikiečių popmuzikos žurnalo Billboard sudarytame galingiausių muzikos industrijos žmonių penkiasdešimtuke buvo tik keturios moterys. Daugybė muzikos klipų (prisiminkime „Blurred Lines”, kurį patys jo kūrėjai gina kaip „tiesiog ironišką”) vis dar parduoda pusiau nuogos moters, šokančios aplink kostiumuotą vyrą, įvaizdį.

Kelias ilgas, bet juo einama. Tuo tarpu Lietuvoje, kalbant apie gitaromis grojančias merginų grupes, kurios nepasiliko pogrindyje, galima prisiminti nebent grupę Muscat, kuri sukūrė viso labo vieną hitu tapusią dainą „Surūkau cigaretę”. O ir ta pati yra apie meilę išėjusiam vaikinui.

Šiame kontekste naujausias Los Andželo ketverto Dum Dum Girls albumas Too True yra kaip edukacinė priemonė. Tai labai gerai sudėtas, švelniai tamsų 90-ųjų indie garsą modernizuojantis ir keletą garantuotų hitų (visų pirma – fantastiškai pagaunantį „Rimbaud Eyes”) turintis įrašas, kuris tiesiog savaime yra geras albumas. Bet, turint omenyje, jog sukurtas merginų grupės, su Lietuvos klausytojais jis rezonuoja ir kaip politinis pareiškimas: roko muzikoje, kuri nuo seno laikyta vyrų reikalu, merginos gali būti lygiavertės kolegės ir praturtinti sceną.

2014-aisiais tokia mintis apskritai turėtų būti savaime suprantama ir nebediskutuotina. Tačiau matant, kiek merginų grupių yra (tiksliau, nėra) Lietuvos gitarinėje scenoje, pas mus apie tai kalbėti yra ir dar ilgai bus aktualu.

Gitaromis grojančių merginų grupių Lietuvoje atsiras, kaip atsirado ir kitur. Ir tai bus vienas įdomiausių dalykų, kuris nutiks artimiausioje mūsų muzikos ateityje. Išleisdamos Too True, Dum Dum Girls duoda naują, šviežią ir abejonių nepaliekantį pavyzdį, kaip užtikrintai merginų roko grupė gali skambėti. Ir taip šį procesą dar labiau paspartina.

Too True @ Spotify