Bruce Springsteen – High Hopes (2014, Columbia)

Bruce Springsteen - High Hopes

Literatūra ir menas // 2014 m. sausio 31 d., Nr. 5 (3459)

Tai net ne albumas – viso labo gyvai jau dešimtmetį grotų, publikos pamiltų, bet studijoje iki šiol neįrašytų arba naujai perrašytų dainų rinkinys. Tačiau jis tapo vienu svarbiausių sausį išleistų muzikos įrašų pasaulyje. Tokį svorį turi Bruce Springsteen – roko ikona, JAV darbo klasės dainius, žmogus, kurio asmenybė yra klasikinių roko idealų – aistros, vilties, laisvės – sinonimas.

Bruce kolekcijoje High Hopes – jau 18-asis studijinis įrašas. Kaip ir visi ankstesni, jis mažai skiriasi nuo to, ką iš Boso jau esame girdėję. Tačiau nieko kito ir nereikia. Himniška kūrinių nuotaika, didingos, nors kartais ir labai jautrios aranžuotės, nepavargstantis vokalas, dainuojantis apie tai, kas visuomenei skauda, – Springsteen vis dar tai daro taip stipriai, kaip retas kuris roko istorijoje yra daręs. Nenorėkime, kad perkopęs 60-metį jis pradėtų keistis. Net ir svetimą kūrybą jis visiškai pasisavina, pavyzdžiui, albumą užbaigiantį amerikiečių new wave veteranų Suicide sintezatorinį žaidimą „Dream Baby Dream” paverčia klasikine springstiniška balade.

Šiandien, 2014-aisiais, kai muzikos žanrai susimaišę, kai jaunos gitarinės grupės tyčia siekia, kad jų muzika skambėtų tik ne „kaip rokas”, Springsteen įrodo, kad muzikoje likę vietos labai tradiciškam, labai žmogiškam, melodingam, netgi pompastiškam skambesiui. Kaip kad specialiai šiam albumui naujai perrašyta daina „The Ghost of Tom Joad”: iš 1995 m. akustine gitara ir lūpine armonikėle įrašytos baladės ji virto 8 minučių roko odisėja su gitaros solo, kurį įgrojo Tom Morello iš grupės Rage Against the Machine.

Daugelis atlikėjų tiek Lietuvoje, tiek kitur yra bandę, o kai kas vis dar tebebando kurti panašią muziką, bet dažniausiai tai skamba kaip parodija. Nes jie neturi esminio jai reikalingo komponento – herojiškumo. Springsteen turi. Dėl to visi tie, atrodytų, atgyvenę tradicinio roko įrankiai jo rankose atgyja, tarsi laikas būtų sustojęs. Taip, jis yra dinozauras, tačiau jei visi dinozaurai būtų tokie stiprūs, mes vis dar gyventume greta jų, besi­slėpdami olose ir valgydami uogas.

High Hopes nėra geriausias pasirinkimas pirmai pažinčiai su šiuo muzikantu. Tai visų pirma yra duoklė didžiausiems gerbėjams, kurie albume esančias dainas lig šiol turėjo tik bootleg formatu, sumedžiotas gausiuose, kartais iki trijų valandų užtrunkančiuose koncertuose. Tačiau ir High Hopes kūriniuose Springsteen didybė spindi.

High Hopes @ Spotify