Jenny Hval ir InSearch Kablyje: tegyvuoja intelektas!

Jenny Hval (c) Edvinas Greičius
Jenny Hval (c) Edvinas Greičius

laikas.lt // 2012 m. spalio 27 d.

Ketvirtadienio vakarą sostinės klube Kablys vykusiame audiovizualinės poezijos festivalio TARP koncerte lankėsi neeilinė viešnia – norvegų dainininkė, rašytoja, poetė, muzikos kritikė Jenny Hval.

Jos muzika yra protinga, kaip ir ji pati. Paprasta kūryba Jenny neįdomi. Ji nedainuoja, o pasakoja istorijas, dažnai makabriškas, pavadintas „Blood Flight“ arba „Death of the Author“, kartais besitęsiančias iki 9 minučių ilgio. Gitaristas ir būgnininkas pasirūpina, kad jos neprailgtų. Vilniuje tai atrodė ir skambėjo štai taip:

Jenny gitaros grojimo maniera priminė Anna Calvi, dainavimas – PJ Harvey ar netgi Nick Cave, tačiau tiek jos fotošopinio moteriškumo standartus laužanti išvaizda, tiek ne visada ausiai malonus, bet autentiškas vokalas leido ją identifikuoti kaip vieną vienintelę.

Sunku prisiminti panašią muziką, literatūrą ir meno kritiką įkūnijančią asmenybę viešėjus Vilniuje anksčiau. Galbūt jos ir nebuvo?

Publika Jenny išlydėjo plojimais, nors ir be one more time skanduočių. Savo ruožtu, Vilnius jai patiko. „Tai yra geriausia vieta, kokioje mums tekę groti. Norėčiau, kad ką nors tokio turėtume Osle“, – pasakė Jenny taip įtikinamai, kad sunku ja nepatikėti. Juolab kad naujam gyvenimui prikeltas „Kablys“ – tikrai įspūdį daranti vieta, kurios prisikėlimo istoriją jau esame aprašę.

Jenny Hval (c) Edvinas Greičius
Jenny Hval (c) Edvinas Greičius

Jenny apšildę InSearch – ne mažiau intelektuali kompanija. Vasaros pabaigoje atgimusi itin perspektyvi sostinės alternatyvaus džiazo grupė atsisakė vokalisto ir pasinėrė tik į instrumentinį skambesį. Tai buvo geras sprendimas. Visi InSearch nariai – profesionalūs muzikantai, žinantys, kaip groti, kad būtų įdomu ir be dainavimo. Negirdėjome nė vienos atmestinos instrumentinės partijos. Jų požiūris į muziką – rimtas, buvimas scenoje – su pasitikėjimu savimi, bet be lašo arogancijos.

Nors grupė atrodė kaip jau suformavusi savą skambesį, jie vis dar yra insearch, vis dar ieško alchemijos recepto džiaze. Niekada nežinai, ko iš jų tikėtis ne tik kitoje dainoje – nežinai ir ko tikėtis kitoje dainos minutėje. Tai yra vienas puikiausių jausmų muzikoje. Ketvirtadienį Kablyje InSearch jį suteikė.

tarpfest.lt
jennyhval.com
insearch.lt