Arcade Fire Varšuvoje: 14 valandų kelionės vertas koncertas

Win Butler, Arcade Fire (c) Edvinas Greičius
Win Butler, Arcade Fire (c) Edvinas Greičius

laikas.lt // 2011 m. birželio 28 d.

Penktadienį, birželio 24-ąją, kanadiečiai Arcade Fire viešėjo Varšuvoje. Buvome kartu, mėgavomės, fiksavome, dalinamės.

Interneto folkloras apie Lenkijos kelius sako: be problemų čia gali važiuoti tik su vikšrine transporto priemone, plačiai naudota pasauliniuose karuose, ypač antrajame. Riedant Fordu viskas ne taip paprasta – šeimininkavimui kitų metų Europos futbolo čempionatui besiruošianti šalis visu pajėgumu naujina eismo infrastruktūrą, tik spėk sekti įspėjamuosius ženklus ir greičio apribojimus. 2009-uosiuose užsilikę GPS žemėlapiai rodo, kad važiuojam pieva, o ne šviežiu greitkeliu, bet keep the car running – juk vardan Arcade Fire!

(c) Edvinas Greičius
(c) Edvinas Greičius

7 valandos kelyje, ir „Torwar“ arena pasiekta. Tai „Utenos pramogų arenos“ dydžio pastatas, deja, „Utenos pramogų arenoje“ artimiausias koncertas bus Aleksandro Malinino. Nors iki durų atidarymo dar pora valandų, fanai kantriai laukia, apsaugos darbuotojai įtariai juos nužiūrinėja.

(c) Edvinas Greičius
(c) Edvinas Greičius

Viskas čia atrodo labai lietuviška, tik kad Lenkijos gyventojų skaičius yra 12 kartų didesnis. Skaičiuojant nuo 38 milijonų tas nedidelis procentas melomanų – vargu ar didesnis, nei Lietuvoje -, galinčių ir norinčių už gerą koncertą sumokėti per 100 zlotų, tampa didele ir komerciškai patrauklia auditorija. Dėl to pasaulinio lygio grupių koncertai pas kaimynus yra taisyklė, ne išimtis.

Vis dėlto, šviesoms užgesus, „Torwar“ nebuvo sausakimša. Priešingai – erdvės judėti buvo pakankamai, ką jau kalbėti apie sėdimas vietas, kurių, atrodė 4/5 yra tuščios (nors kokia prasmė pirkti sėdimą bilietą į tokios grupės kaip „Arcade Fire“ koncertą?).

Tačiau ne kiekybėje jėga. Svarbu, ar susirenka tie žmonės. Penktadienį susirinko: žodžiai išmokti mintinai, plojimai be jėgų taupymo, meilė grupei nekvestionuojama.

Arcade Fire (c) Edvinas Greičius
Arcade Fire (c) Edvinas Greičius

Grupė, savo ruožtu, padarė tai ko iš jų tikėtasi: davė dozę aukščiausio lygio savo autentiškos indie muzikos. Pernai išleidę trečiąjį albumą The Suburbs, o šiemet laimėję „Grammy“ ir BRIT apdovanojimus, Arcade Fire yra geriausios formos. Jų aštuntukas (!) kaip visada buvo dinamiškas, kiekvienas narys – visiškai atsidavęs muzikai ir žinantis, ką daro. Belikdavo pasirinkti į kurį koncentruotis ir sekti jo individualią istoriją.

Arcade Fire (c) Edvinas Greičius
Arcade Fire (c) Edvinas Greičius

Žinoma, klausimas, kiek laisvės scenoje yra surepetuota, kiek improvizuota. Akivaizdu, kad vienos geriausių alternatyvių grupių planetoje statusas spontaniškumui vietos nepalieka, tačiau taip pat akivaizdu, kad AF sugeba išlikti tikri. Atrodo, kad jie vis dar mėgaujasi savo pačių muzika ir mėgaujasi ta muzika besimėgaujančia publika. Ir nors tokias pirmojo albumo dainas kaip „Rebellion“ jie yra sugroję triženklį kartų skaičių, grupei jos dar nėra įgrisę. Arba jie tai sugebėjo labai įtikinamai paslėpti.

Richard Perry, Arcade Fire (c) Edvinas Greičius
Richard Perry, Arcade Fire (c) Edvinas Greičius

Po koncerto pavyko užfiksuoti grojaraštį. Jis – be staigmenų. Dominavo dainos iš naujausio albumo, nepamirštant Funeral ir Neon Bible geidžiamiausiųjų. Finalinis akordas, žinoma, „Wake Up“. Nieko kito nebuvo galima tikėtis, bet nieko ir nesinorėjo.

(c) Edvinas Greičius
(c) Edvinas Greičius

Kiekviena daina atlikta taip, tarsi būtų paskutinė, kiekvienoje grupės aštuonetukas keitėsi instrumentais, kurių iš viso buvo galima suskaičiuoti bene 20. Tiesa, garso operatoriams susidoroti su tiek technikos buvo iššūkis, kurį jie įveikė geriausiu vertinimu vidutiniškai. Gal dėl arenos specifikos (prisiminkime, koks garsas būna toje pačioje „Pramogų arenoje“), gal dėl technikos ribotumo vokalas atrodė prislopintas, smuikai kartkartėmis tiesiog dingdavo, specialiai „We Used to Wait“ pasirodęs saksofonistas sugrojo solo, kurį girdėjo turbūt tik jis pats.

Sarah Neufeld, Arcade Fire (c) Edvinas Greičius
Sarah Neufeld, Arcade Fire (c) Edvinas Greičius

Tačiau visa tai atrodė per menki trūkumai, kad užgožtų bendrą pakilią atmosferą. Tai buvo šventė, muzikos pergalė prieš bet ką, kas neramina, prieš lietų Varšuvoje, prieš korporacijas, kurias AF tiesiogiai kritikuoja, pavyzdžiui pasakydami, jog titulinė The Suburbs daina yra apie shitty junk food. Areną minia paliko žliaugianti prakaitu, bet įkvėpta. Keista, jei būtų buvę kitaip.

Win Butler, Arcade Fire (c) Edvinas Greičius
Win Butler, Arcade Fire (c) Edvinas Greičius

7 valandos atgal praėjo su The Suburbs dar ir dar kartą besisukant grotuve. Grupė, kai jos įrašų norisi paklausyti iškart po koncerto, gali jaustis rami: savo darbą ji atliko gerai. Kita vertus, koncertinių kelionių į Lenkiją pamoka visada būna ta pati, niekada taip ir neišmokstama: pasiimti daugiau CD, negu manai, jog užteks. Pasimokyti bus galima jau trečiadienį vėl leidžiantis į Lenkijos kelių nuotykius. Šįkart galutinis tikslas – kurortinis Gdynės miestelis, kuriame ruošiamas didžiausias regiono festivalis „Heineken Open‘er“, su Coldplay, The Strokes ir begale kitų.

(c) Edvinas Greičius
(c) Edvinas Greičius

arcadefire.com