Positivus’10: Muse ir kiti 49

Matthew Bellamy (Muse) (c) Justė Urbonavičiūtė
Matthew Bellamy (Muse) (c) Justė Urbonavičiūtė

ORE.lt // 2010 m. liepos 21 d.

Taip ir nežinau į ką liepos 16-17 dienomis patekau Salacgrivoje, nedideliame kurortiniame miestelyje šiaurės Latvijoje: ar į didžiausią Baltijos šalyse muzikos festivalį, ar į Muse koncertą su dvi dienas trukusiu apšildymu. Pastaraisiais metais „geriausios grupės“ ir „geriausiai gyvai grojančios grupės“ apdovanojimų nebeskaičiuojančių Matt Bellamy kompanijos šou mastelis keliskart pranoko likusių 49 festivalio grupių. Tačiau tai ne priekaištas: 2010-ųjų Positivus buvo super festivalis už juokingai mažą (~160 Lt) kainą.

Positivus šiemet vyko ketvirtąjį kartą ir surinko rekordiškai daug – apie 20 tūkst. žmonių. Per dvi dienas 5 scenose sugrojo 50 grupių, kurių didžiąją dalį sudarė vietiniai latvių, o taip pat ir britų atlikėjai.

Lietuviškų vardų buvo viso labo du – Happyendless ir DJ Mamania & Vaiper. Neaišku, kiek tarp festivalio lankytojų buvo lietuvių, bet akivaizdu, kad miniai, po Happyendless pasirodymo skandavusiai „pakartot!“ o ne „we want more“ ar „mēs gribam vairāk“, nepakenktų daugiau vietinių grupių scenoje. Juolab kad Lietuvos grupės, nors dar ir nesubendrusios pagrindinei scenai, mažesniosioms būtų pats tas, ką jau kalbėti apie naudą pačioms grupėms groti tokiame festivalyje.

Happyendless (c) Justė Urbonavičiūtė
Happyendless (c) Justė Urbonavičiūtė

Positivus eina teisingu didžiųjų Europos festivalių keliu ir siūlo šiuolaikišką atlikėjų sąstatą, kuriame vyrauja galbūt dar ne visada savo skambesį atradę, bet būtinai originalūs ar besistengiantys tokiais būti atlikėjai. Galima pastebėti ir du kraštutinumus, festivalyje turėjusius ypač daug savo atstovų. Tai – saulėtas indie folk‘as (Stornoway, The Leisure Society, The Climbers) ir tamsių spalvų alternatyvus rokas su visomis savo atmainomis (Everything is Made in China, And So I Watch You From Afar, UNKLE, Muse).

Folk kompanijos išsiskyrė migruojančiais savo grupių nariais, pvz. The Leasure Society lyderis be pagrindinės grupės dar spėjo sugroti su The Climbers, Shoreline, ir Sons of Noel and Adrian. Smagiausia, kad visi šie kolektyvai, kuriuose migruojančių narių buvo ir daugiau, grojo praktiškai tą pačią idilišką muziką. Tikras de-javu.

Stornoway (c) Justė Urbonavičiūtė
Stornoway (c) Justė Urbonavičiūtė
Everything Is Made in China (c) Justė Urbonavičiūtė
Everything Is Made in China (c) Justė Urbonavičiūtė
The Climbers (c) Justė Urbonavičiūtė
The Climbers (c) Justė Urbonavičiūtė

Pasikviesti grupes Positivus organizatoriai moka, bet reikia jomis ir deramai pasirūpinti t.y. įgarsinti visas scenas kokybiškai ir neleisti daugiau gitarų turintiems ir garsiau būgnais grojantiems užgožti likusiųjų. Užuojauta tiems patiems Sons of Noel and Adrian: išgirsti jų akustiką And So I Watch You From You Afar energingo postroko fone buvo įmanoma tik priėjus arti arti. ASIWYFA apskritai tapo vienu didžiausių festivalio nusivylimų, ir tikrai ne dėl to, kad pasirodė prastai – priešingai, šie barzdoti airiai, grojantys tik instrumentinę muziką, atidavė visą save. Tačiau garso buvo tiesiog per daug.

Happy Mondays yra istorinė britų grupė, neatsiejama nuo madchester judėjimo 9-ojo dešimtmečio pabaigoje. Dabar, 2010-aisiais, po trečiosios savo reinkarnacijos jie labiau priminė istorinį reliktą, tačiau vis dar yra verti dėmesio, vien dėl galimybės gyvai išgirsti „Step On“ ir „24 Hour Party People“.

Happy Mondays (c) Justė Urbonavičiūtė
Happy Mondays (c) Justė Urbonavičiūtė

UNKLE taip pat jau nebe savo jėgų žydėjime, šiųmetis jų albumas Where Did the Night Fall sulaukė prieštaringų įvertinimų („it’s going to be more of a surprise when James Lavelle stops making music“ ~ Pitchfork). Tačiau gyvus pasirodymus šie trip-hop veteranai surengti vis dar moka. Salacgricoje visi komponentai buvo savo vietose: mistiškas apšvietimas, vaizdo projekcijos, geras garsas, geras įsijautimas. Minia šėlo, James Lavelle ją sveikino ir gyrė.

IMGP3075-585x390

UNKLE (c) Justė Urbonavičiūtė
UNKLE (c) Justė Urbonavičiūtė

Jei reikėtų rinkti pozityviausią t.y. labiausiai festivalio pavadinimą atitinkančią grupę, ja neabejotinai būtų Scissor Sisters. Kiekviena daina – nauja diskoteka tiek ant scenos, tiek tarp žiūrovų. Jake Shears, grupės vokalistas, buvęs go-go šokėjas vyrų striptizo klubuose provokavo klausytojus, kurie priėmė žaidimo taisykles ir tiesiog linksminos.

Scissor Sisters (c) Justė Urbonavičiūtė
Scissor Sisters (c) Justė Urbonavičiūtė

Na ir žinoma Muse. Ir be jų Positivus dėčiau tvirtą pliusą – per daug jaukus ir turiningas šis festivalis buvo, o dar ta jūra, vos 15 minučių nuo palapinių miestelio. Bet Muse pasirodymas perkėlė į kitą dimensiją. Pasikeitė viskas: apšvietimas, garsas, klausytojų palaikymo lygis. Atrodė, kad staiga patekai į kitą festivalį, kur nors Roskildėje ar Glastonberyje.

Muse (c) Justė Urbonavičiūtė
Muse (c) Justė Urbonavičiūtė

Pradėję „Resistence“ ir baigę „Knights of Cydonia“ trijulė viską atliko kaip iš vadovėlio, o po kiekvienos dainos buvo paruošę maždaug minutės ilgio instrumentinį jam‘ą. Matt atrodė tarsi būtų gimęs su gitara rankose, o bendrą pasirodymo įspūdį stiprino vaizdo projekcijos, kuriose – ir mistinė valstybė „Unites States of Eurasia“, ir dainų žodžiai, ir patys grupės nariai. Galbūt nenorėdami sugadinti „kitos dimensijos“ įspūdžio muzikantai praktiškai nebendravo su publika, išskyrus akimirką, kai Matt prisėdus prie pianino, jį pradėjo pulti vietiniai vabzdžiai.

Muse (c) Justė Urbonavičiūtė
Muse (c) Justė Urbonavičiūtė

Išties, nors keletas trumpų komentarų tarp dainų būtų dar labiau sustiprinę Muse įspūdį, bet kai matai nepriekaištingą aukščiausio lygio modernaus roko atlikimą pagardintą pvz. lazerių šviesomis („New Born“), skųstis nedera. Tai buvo visomis prasmėmis geriausias festivalio pasirodymas.

Ar vykti kitais metais? Neabejotinai taip, jei bilieto kaina išliktų panaši ir hedlaineriai būtų adekvataus rango. Tačiau greičiausiai taip nebus. Po Muse pasirodymo surengtoje spaudos konferencijoje festivalio organizatorius Girts Majors (jokių lingvistinių juokų) sakė, jog nori festivalį ilginti iki trijų dienų ir didinti bilietų kainą. Anot jo, kitais metais su dabartinėmis pajamomis bus neįmanoma užtikrinti panašaus atlikėjų sąstato.

Tai galima vertinti dvejopai: papildoma diena Positivus perkeltų į naują lygmenį ir panaikintų pagrindinį festivalio minusą – jo trumpumą. Vos spėji įsijausti ir jis jau baigiasi. Kita vertus, dauguma žmonių renkasi Positivus būtent dėl ypač parankios kainos, o didėjant jai, dalis potencialių lankytojų į festivalį tiesiog neatvyks.

Paskutinis organizatoriaus diskursas į ateitį nuteikė optimistiškai: kitais metais 5-erių metų jubiliejų švesiantis festivalis ta proga nori sukviesti dalį buvusių hedlainerių. O jų būta vertų dėmesio: Travis, James, Stereophonics, Manic Street Preachers, Pete Doherty, Two Door Cinema Club…

Organizatoriai žadėjo jau greitai informuoti apie kitų metų festivalio detales.

Positivus'10 (c) Justė Urbonavičiūtė
(c) Justė Urbonavičiūtė

positivusfestival.com